Mobileri Kupa
Reklamo Ketu! Reklamo ketu!

Maqedoni

35 vjeçarja kafshohet nga qeni endacak
Maqedoni, Slider

35 vjeçarja kafshohet nga qeni endacak

Dje mê datë 13.08.2022, 35-vjeçarja S.S. nga fshati Leskoec i Ohrit, ka raportuar në SPB Ohër se është kafshuar nga një qen endacak,informon Struga Ekspres. Ngjarja ka ndodhur në një rrugë lokale të fshatit në orën 23:40, raprojnë nga SPB-Ohër. (Struga Ekspres)

Mickoski: Nëse një deputet i vetëm i opozitës voton për ndryshimet kushtetuese, unë e braktisi politikën
Maqedoni, Slider

Mickoski: Nëse një deputet i vetëm i opozitës voton për ndryshimet kushtetuese, unë e braktisi politikën

Kryetari i VMRO-DPMNE-së, Hristijan Mickoski, ka deklaruar se nëse të paktën një deputet i opozitës voton për ndryshimin e Kushtetutës, ai do të largohet nga politika. “Mbrojtësja e parë është mosndryshimi i Kushtetutës. Edhe pse nga pushteti do të vazhdojnë me deklaratat se ka deputete nga udhëheqësia e ashtu me radhë. Nuk ka të tillë….

Mjetet shkollore tani janë 50 për qind më të shtrenjta, ja sa para do të nevojiten për një nxënës të klasës së parë
Maqedoni, Slider

Mjetet shkollore tani janë 50 për qind më të shtrenjta, ja sa para do të nevojiten për një nxënës të klasës së parë

P ara fillimit të vitit shkollor, prindërit tashmë kanë filluar përgatitjen e fëmijëve për shkollë. Blihen fletore, mjete shkollore, çanta shpine dhe materiale të tjera shkollore, por ndryshe nga vitet e kaluara, çmimet tani janë mesatarisht 50 deri në 60 për qind më të larta. Kështu, tani për pajisjen e një nxënësi të klasës së…

Në pikëpagesat rrugore të Maqedonisë qarkullojnë monedha false prej një dhe dy euro, kryesisht i lënë shtetasit e huaj
Maqedoni, Slider

Në pikëpagesat rrugore të Maqedonisë qarkullojnë monedha false prej një dhe dy euro, kryesisht i lënë shtetasit e huaj

Punonjësit e Ndërmarrjes Publike për Rrugë Shtetërore të Maqedonisë tash e një kohë paralajmërojnë për paraqitjen e monedhave të falsifikuara prej 1 dhe 2 eurosh, dënimin e të cilave vetë e paguajnë në fund. Gjegjësisht, pasi banka kompetente i zbulon monedhat e falsifikuara, ato dërgohen në Bankën Popullore dhe në fund u hiqet nga paga…

21 vjet nga Marrëveshja e Ohrit, këto ishin 10 pikat kyqe të marrëveshjes shqiptaro-maqedonase
Maqedoni, Slider

21 vjet nga Marrëveshja e Ohrit, këto ishin 10 pikat kyqe të marrëveshjes shqiptaro-maqedonase

Marrëveshja Kornizë e Ohrit që u nënshkrua para 21 vjetësh është një kontratë shqiptaro-maqedonase për raportet e reja shoqëroro-politike dhe ndërtimin e mëtejshëm të Maqedonisë së Veriut. Kjo ujdi e të dy popujve u bë e mundshme pas luftës së armatosur që ndodhi në vitin 2001. Marrëveshja u realizua me ndihmën e bashkësisë ndërkombëtare, e…

1 2 3 4 5 1,234
Struga Ekspres