/div>
Loris
Kupa
ezgif-com-add-text-2
Dhoma-Energy Reklamo ketu!

Opinion

Riat Ramadani: Gjenerata e telefonave të mençur dhe “kopeja e dëgjueshme”
Opinion, Slider

Riat Ramadani: Gjenerata e telefonave të mençur dhe “kopeja e dëgjueshme”

Autor: Riat Ramadani Gjenerata e telefonave të mençur dhe “kopeja e dëgjueshme” Jetojmë në valën e 3-të të qytetërimit të cilën autori Alvin Toffler e karakterizon me zhvillimin marramendës të teknologjisë të njohur “Bëje vet” e cila njëkohësisht konsiderohet edhe pika e Zenitit të gjitha qytetërimeve. Teknologjia “5G” sapo filloi të implementohet dhe bota taman…

Vetëm hipokritët, pasi të vdesësh, të tregojnë se sa të kanë “dashur”. Të vajtojnë me lot krokodili
Opinion, Slider

Vetëm hipokritët, pasi të vdesësh, të tregojnë se sa të kanë “dashur”. Të vajtojnë me lot krokodili

HIPOKRIZIA PAS VDEKJES Duhet të vdesësh që ta shohësh hipokrizinë në rrethin tonë. Vetëm hipokritët, pasi të vdesësh, të tregojnë se sa të kanë “dashur”. Të vajtojnë me lot krokodili. Mjerimi shpirtëror i tyre nuk ka fund, sepse janë të tejdukshëm dhe mund t’i lexosh edhe nëse je i verbër. Të rrahin e s’të lënë…

Sopi: Rinia ikën sepse nuk mund të hyjë në punë nga rradha e të vjetërve, servilave e analfabetëve
Opinion, Slider

Sopi: Rinia ikën sepse nuk mund të hyjë në punë nga rradha e të vjetërve, servilave e analfabetëve

Nga Hasim Memishi-SOPI RINIA IKËN SEPSE… Rinia ikën sepse nuk mund të hyjë në punë nga rradha e të vjetërve, servilave e analfabetëve; Rinia ikën sepse dikujt pa i thënë askush “pune mbarë” është bërë milioner, kurse dikush që punon ditë e natë nuk arrinë të paguaj qiranë; Rinia ikën prej këtu sepse mjekët nuk…

A përfaqësojnë diçka partitë shqiptare kur këta dy vendosin për fatin e të gjithëve?!
Opinion, Slider

A përfaqësojnë diçka partitë shqiptare kur këta dy vendosin për fatin e të gjithëve?!

A përfaqësojnë diçka partitë shqiptare kur këta dy vendosin për fatin e të gjithëve?! Me këtë takim u shkel marrëveshja e aplikuar nga bashkësia ndërkombëtare për takime 4 palëshe siç ishte në takimet e Përzhinës apo Shkupit, 6 vite më parë, por edhe me Marrëveshjen e skaduar të Ohrit. Partitë shqiptare i lejuan këtë komoditet,…

Naser Pajaziti: “Maqedonia është banane – shtet, lavatriçe e pastrimit të parave dhe kusuritjeve të interesave”
Opinion, Slider

Naser Pajaziti: “Maqedonia është banane – shtet, lavatriçe e pastrimit të parave dhe kusuritjeve të interesave”

Shteti që ka humbur fillin! “Maqedonia”, “Republika e Maqedonisë”, “Republika e Maqedonisë së Veriut”. A thua vallë në cilin ne po jetojmë dhe si po e përjetojmë? Nga mëngjesi deri në darkë dëgjon media, politikanë e qytetarë që nuk e njohin të parin, të dytin, por tani edhe të tretin. Ky vend thuajse çdo ditë…

Pse Shqiptarët nuk mund të jenë President të RMV-së
Opinion, Slider

Pse Shqiptarët nuk mund të jenë President të RMV-së

Ejup Berisha Pse Shqiptarët nuk mund të jenë President të RMV-së Pse shqiptarët mund të bëhen Kryetar të Federatës së Futbollit të Maqedonisë së Veriut apo dhe Kryetarë të Gjykatës supreme dhe të asaj Kushtetuese e asesi nuk mund të bëhen President shteti. Nëse dikush ka argumente reale dhe të qëndrueshme që të mi prezentojë…

Tahir Hani: SËRISH VJEN MARSI
Opinion, Slider

Tahir Hani: SËRISH VJEN MARSI

…SËRISH VJEN MARSI! Sërish vjen marsi dhe sërish na ringjallen kujtimet dhe emocionet e një kohe të lavdishme për historinë shqiptare. Sot e 39 vite më parë, si student i vitit të parë në Universitetin e Prishtinës- Shkencat matematiko-natyrore , dega Fizikë kujtoj ngjarjet e asaj kohe qe i dhanë një dimension ndryshe çështjes shqiptare…

Hoxhë Salim Sulejmani: Ja sa vlerë ka Nata e Miraxhit
Opinion, Qyteti, Slider

Hoxhë Salim Sulejmani: Ja sa vlerë ka Nata e Miraxhit

Duke shënuar Natën e Miraxhit muslimanët përkujtojnë udhëtimin madhështorë të Muhamedit a.s. nga Mesxhidul Harami në Mesxhidul Aksa. Isra do të thotë “të fillosh udhëtimin natën” dhe ka të bëj me udhëtimin e Muhamedit a.s. nga Meka në Kudus, ku takoi të gjithë Pejgamberët e Zotit dhe ku fali dy reqate namaz si imam i…

Premtime Zylali-Deliaj: “Në vend të luleve”
Opinion, Slider

Premtime Zylali-Deliaj: “Në vend të luleve”

Në vend të luleve! Çdo ditë, çdo femër në botë, në formën e saj, bënë diferencën në mjedisin ku jeton. Secila nga ne, ne jetën e përditshme është hero i vetes. Vendosmëria jonë për të arritur qëllime është po aq femërore sa intuita dhe lidhja emocionale që ne kemi me gjithçka që na rrethon. Dita…

1 2 3 72
error: Content is protected !!
Struga Ekspres