Mobileri Kupa
Reklamo Ketu! Reklamo ketu!

Maqedoni

Partitë në pushtet nuk kanë konsensus për rekomandimet historike me Bullgarinë
Maqedoni, Slider

Partitë në pushtet nuk kanë konsensus për rekomandimet historike me Bullgarinë

Nuk ka konsensus në koalicionin qeverisë rreth rekomandimeve të miratuara të Komisionit të përzier historik për librat dhe kremtimin e përbashkët të figurave historike me Bullgarinë. Nga partia e Pavle Trajanovit, ngjashëm sikurse opozita, akuzuan se po hapet një proces i bullgarizimit të Maqedonisë. Sipas Lidhjes Demokratike, duhet të shihen rreziqet nga pranimi i rekomandimeve…

38 vjeçari arrestohet në Qafethanë
Maqedoni, Slider

38 vjeçari arrestohet në Qafethanë

Në vendkalimin kufitar “Qafethanë” ,punonjës policie kanë privuar nga liria 38-vjeçarin O.M. nga Republika e Shqipërisë. Pas kontrolleve kufitare, u konstatua se në regjistrat zyrtar është në Stop List me masën “arrestë”. Personi i është dorëzuar zyrtarëve policorë nga Stacioni Policor Strugë për procedurë të mëtutjeshme, njofton MPB-ja e Ohrit. (Struga Ekspres)

Suspendohet nga puna, prokurorja Vilma Ruskoska
Maqedoni, Slider

Suspendohet nga puna, prokurorja Vilma Ruskoska

Shefja e prokurorisë për ndjekjen e krimit të organizuar dhe korrupsionit, Vilma Ruskoska është suspenduar nga puna. Prokurori Publik ka njoftuar se ka filluar një procedurë disiplinore për të përcaktuar përgjegjësinë e tre prokurorëve publikë. “Në pajtim me nenin 93 të Ligjit për Prokuroritë Publike, Prokurori Publik i Republikës së Maqedonisë së Veriut sot ka…

Mickoski infektohet me virus
Maqedoni, Slider

Mickoski infektohet me virus

Kreu i VMRO-DPMNE-së, Hristijan Mickoski ka rezultuar pozitiv me Covid-19, përcjell TV21. Nga partia thonë se për këtë arsye edhe është anuluar vizita e tij në Mavrovë dhe Rostushë. “Shkak për anulimin është shfaqja e simptomave të Covid 19 te kryetari i partisë Mickoski, gjatë së cilës është bërë testi i shpejtë i antigjenit, ku…

Nga 1 shtatori masa për kursimin e energjisë në Maqedoni
Maqedoni, Slider

Nga 1 shtatori masa për kursimin e energjisë në Maqedoni

Qeveria miratoi masa për kursimin e energjisë elektrike deri në 15 për qind, përcjell TV21. Për amvisëritë dhe kompanitë do të ketë rekomandime ndërsa për institucionet shtetërore do të ketë detyrime specifike që duhet të respektohen nga punonjësi, në të kundërt të njëjtit do të sanksionohen. Ministri i Ekonomisë, Kreshnik Bekteshi njoftoi se masat do…

Zv/drejtori i Emigracionit, z. Izmit Nura, zhvilloi takim me drejtuesit e Shoqërisë Kulturore Artistike “DUFLLA” (FOTO)
Maqedoni, Slider

Zv/drejtori i Emigracionit, z. Izmit Nura, zhvilloi takim me drejtuesit e Shoqërisë Kulturore Artistike “DUFLLA” (FOTO)

Zv/drejtori i Emigracionit, z. Izmit Nura, zhvilloi takim me drejtuesit e Shoqërisë Kulturore Artistike “DUFLLA” Zavendësdrejtori i Agjencionit për Emigracion i Republikës së Maqedonisë së Veriut z.Izmit Nura priti në takim kryetarin e Shoqërisë Kulturore Artistike DUFLLA z.Ylber Idrizi dhe sekretarin z.Rexhep Haxhiu. Në takimin e sotëm që u zhvillua në zyrat e Agjencisë për…

Ziadin Sela: Arbër Xhaferi për ne është ende gjallë
Maqedoni, Slider

Ziadin Sela: Arbër Xhaferi për ne është ende gjallë

Shkruan: Ziadin Sela, kryetar i ASH-së Mjerisht, demokracia vetvetiu nuk e sjell lirinë, por liria hap shtegun për paraqitjen e demokracisë. – Arbën Xhaferi Sot mbushet një dekadë nga mungesa fizike e dijetarit, mjeshtrit të politikës, frymëzuesit të shumë brezave, liderit që na udhëhoqi në kohërat më të vështira dhe më vendimtare, Arbën Xhaferi. E…

Çmime të reja të derivateve të naftës
Maqedoni, Slider

Çmime të reja të derivateve të naftës

K omisioni Rregullator i Energjetikës dhe i Shërbimeve të Ujit i Republikës së Maqedonisë së Veriut miratoi vendim, me të cilin bëhet rritja e çmimeve të shitjes me pakicë të derivateve të naftës mesatarisht 0,58% në raport me vendimin e datës 11.08.2022. Çmimet referente të derivateve të naftës në tregun botëror, në krahasim me përllogaritjen…

22 vjeçari kapet me kokainë dhe marihuanë
Maqedoni, Slider

22 vjeçari kapet me kokainë dhe marihuanë

Policia e Ohrit ka privuar nga liria 22-vjeçarin K.ZH. nga Kumanova. Gjatë kontrollit në një banesë në Ohër, të cilën e përdorte përkohësisht, punonjësit e policisë gjetën dhe konfiskuan sende me mbetje të lëndës narkotike dehëse marihuanë dhe kokainë. Ndaj tij do të bëhet kallëzim përkatës, bëjnë të ditur nga SPB Ohër.

1 2 3 4 1,234
Struga Ekspres