Kupa
Loris
Dhoma-Energy Reklamo ketu!

Bota

Burri që mori zemrën e derrit është një kriminel
Bota, Slider

Burri që mori zemrën e derrit është një kriminel

Burri, i cili u bë i pari në botë që iu nënshtrua transplantit të veçantë të zemrës, duke e marrë atë nga një derr, ka të kaluar kriminale. Ai kishte therur me thikë shtatë herë një person vite më parë, duke e lënë të paralizuar, ka njoftuar familja e viktimës. David Bennet, 57-vjeçar, ishte dënuar…

Qeveria zvicerane: Omicron, fillimi i fundit të pandemisë
Bota, Slider

Qeveria zvicerane: Omicron, fillimi i fundit të pandemisë

Omicron mund të jetë fillimi i fundit të pandemisë, tha qeveria zvicerane të mërkurën teksa shkurtoi kohën e karantinës dhe zgjati kufizimet për të kontrolluar variantin Covid-19 “Ne jemi ndoshta në prag të një pike kthese që mund të jetë vendimtare për kalimin nga një fazë pandemike në një fazë endemike”, me nivele të larta…

27 vite nga tërmeti i tmerrshëm me mbi 6 mijë viktima
Bota, Slider

27 vite nga tërmeti i tmerrshëm me mbi 6 mijë viktima

Janari i vitit 1995 ishte shkatërrues për qytetin Kobe të Japonisë. Kobe u goditit në orët e para të mëngjesit, 5:46 të së martës, 17 janar 1995 nga një tërmet me magnitudë 6.9 (7.3 sipas shkallës Rihter) dhe zgjati për 20 sekonda me rradhë. Kjo fatkeqësi mori jetën e rreth 6400 njerëzve, ndër të cilët…

Gjermania ashpërson masat kundër pandemisë
Bota, Slider

Gjermania ashpërson masat kundër pandemisë

Liderët gjermanë u pajtuan të premten që të ashpërsojnë kriteret për hyrjen në restorante dhe bare si dhe që të shkurtojnë periudhën e karantinës dhe vetizolimit për personat e vaksinuar, teksa varianti Omicron i koronavirusit po përhapet me shpejtësi në mbarë vendin. Kancelari gjerman, Olaf Scholz dhe 16 udhëheqësit e shteteve gjermane, vendosën që të…

Zvicra nga nesër me masa të reja anti-COVID
Bota, Slider

Zvicra nga nesër me masa të reja anti-COVID

Zvicra ka njoftuar për kufizime të mëtejshme si pasojë e COVID-19, që synojnë kryesisht të pavaksinuarit, së bashku me rivendosjen e detyrimit për të punuar nga shtëpia, dhe përsëri duke e bërë testimin falas. Zvicra do të shtrëngojë masat për COVID në mes të një situate të përkeqësuar në vend, ka njoftuar Qeveria zvicerane. Masat…

Zvicra pritet të ashpërsojë masat për të pavaksinuarit
Bota, Slider

Zvicra pritet të ashpërsojë masat për të pavaksinuarit

Një javë pas shtrëngimit të rregullave për certifikatat dhe mbajtjen e maskave, qeveria zvicerane ka propozuar masa të reja për të frenuar infeksionet në rritje nga COVID-19 dhe për të lehtësuar presionin mbi spitalet. Presidenti, Guy Parmelin, tha se situata mbetet kritike edhe pasi qeveria dërgoi dy skenarë të mundshëm për konsultim nga kantonet përpara…

Austria do të përfundojë izolimin, por jo për të pavaksinuarit
Bota, Slider

Austria do të përfundojë izolimin, por jo për të pavaksinuarit

Izolimi i katërt kombëtar në Austri si pasojë e pandemisë, do të përfundojë të dielën por në izolim do të mbesin qytetarët e pavaksinuar, njoftoi kancelari i shtetit më 8 dhjetor. Kancelari, Karl Nehammer tha se përfundimi i izolimit do të nënkuptojë hapje shumë të kujdesshme, duke nënkuptuar se disa masa, sikurse bartja e maskës…

1 2 3 152
Struga Ekspres