Slider

BDI me qëndrime të kundërta për përfshirjen e dy fraksioneve të Besës dhe PDSH-së në ekzekutiv
Maqedoni, Slider

BDI me qëndrime të kundërta për përfshirjen e dy fraksioneve të Besës dhe PDSH-së në ekzekutiv

Për Rikonstruimin e Qeverisë dhe për zgjerimin e mundshëm të shumicës qeverisëse po diskutohet brenda partive që janë pjesë e tanishme e koalicionit qeveritar, por nuk ka vendime konkrete për ndarjen e re të mundshme të resoreve ministrore. Zv. kryeministri për Zbatimin e Marrëveshjes së Ohrit Hazbi Lika, në një prononcim për Alsat-M, ka deklaruar…

Rasti i 27 prillit, 30 persona të akuzuar
Maqedoni, Slider

Rasti i 27 prillit, 30 persona të akuzuar

Prokuroria për ndjekje të krimit dhe korrupsionit të organizuar ka mbaruar hetimin në lidhje me zhvillimet e 27 prillit në Kuvendin e Maqedonisë. Prokuroria ka inicuar aktakuzë kundër 30 personave nga gjithsej 35 të dyshuar. Nga ata, 28 akuzohen për kërcënim terrorist të rendit kushtetues dhe sigurisë, ndërsa dy akuzohen për ofrim të ndihmës gjatë…

Dioguardi: Barazia, kusht i domosdoshëm për Maqedoninë
Maqedoni, Slider

Dioguardi: Barazia, kusht i domosdoshëm për Maqedoninë

Zëri i Amerikës: Parlamenti në Maqedoni kaloi më në fund projektligjin për gjuhët, që parashikon një përdorim më të gjerë të gjuhës shqipe në institucione. A e shihni këtë si një fitore me rëndësi për shqiptarët? Shirly Cloyes Dioguardi: E shikoj këtë si shumë të rëndësishme dhe në fakt, Lidhja jonë Civile Shqiptaro-Amerikane luajti rolin…

Ja si është moti sot
Maqedoni, Slider

Ja si është moti sot

Moti në mbarë vendin do të jetë me vranësira të ndryshueshme dhe me reshje lokale të shiut, në malet borë. Temperatura e mëngjesit do të lëviz prej zero deri në gjashtë gradë, ndërsa ajo e ditës do të arrijë deri në 16 gradë Celsius. Nga e mërkura vijon periudhë e motit stabil dhe të thatë,…

Tragjedi në avion, vdes 37 vjeçari shqiptar
Maqedoni, Slider

Tragjedi në avion, vdes 37 vjeçari shqiptar

Një i ri ka vdekur sot përpara se të niste aeroplani nga Aeroporti Ndërkombëtar Shkup, mësohet nga burimet e aeroportit të Shkupi. Sipas informacioneve jozyrtare, bëhet fjalë për një tetovar, identiteti i të cilit nuk bëhet i ditur për momentin. Informacionin e konfirmojnë edhe nga Ministria e Punëve të Brendshme. Pasagjeri i ndjerë ka dashur…

Çavkov lirohet nga burgu i Shutkës
Maqedoni, Slider

Çavkov lirohet nga burgu i Shutkës

Gjykata supreme sapo ka sjellur vendimin për lirimin nga burgu të ish ministrit të punëve të brendshme, Mitko Çavkov. Me vendim të gjykatës, Çavkov bashkë me disa deputetë të VMRO-DPMNE-së që akuzohen për “terrorizëm” më 27 prill, nga burgu i Shutkës do të transferohen në paraburgim shtëpiak. Nga numri i përgjithshëm i të akuzuarëve për…

Pritje në radhë, kush është subjekti i ri në Qeveri?!
Maqedoni, Slider

Pritje në radhë, kush është subjekti i ri në Qeveri?!

Kryeministri Zoran Zaev paralajmëron fillim të bisedimeve me subjektet tjera politike për zgjerimin e shumicës parlamentare. Në seancën e pestë të Këshillit Qendror të Lidhjes Social Demokrate të Maqedonisë, Zaev ka theksuar se këtë javë do të fillojnë bisedimet për zgjerimin e shumicës parlamentare, me qëllim që siç tha ai, të sigurohet mbështetje më e…

Zhduket 15 vjeçarja
Maqedoni, Slider

Zhduket 15 vjeçarja

Policia ka njoftuar se është zhdukur një vajzë 15-vjeçare, e cila është nxënëse në Shkollën Fillore “Jashar Bej Shkupi”. Ngjarja ka ndodhur më 23 mars, kur në stacionin policor në Bit Pazar, personi me inicialet A. B. nga Shkupi ka njoftuar vajza është zhdukur rreth orës 10:00. Ajo është larguar nga shkaqe të paqarta në…

Ja kush po e mban peng Ligjin për gjuhët
Maqedoni, Slider

Ja kush po e mban peng Ligjin për gjuhët

Presidenti i Maqedonisë, Gjorge Ivanov po mban peng ligjin për gjuhët. Edhe pse heshtin në kabinetin e tij, qëndrimi i presidentit ishte i prerë se nuk do të dekretojë ligjin për gjuhët. Partia më e madhe opozitare VMRO DPMNE-ja insiston se ligji për gjuhët është anti-kushtetues. Deputeti Darko Kostovski tha se ky ligj do të…

1 680 681 682 683 684 1,103
Struga Ekspres