Slider

Moti sot
Maqedoni, Slider

Moti sot

Moti në Maqedoni do të jetë me diell me erë të dobët deri në mesatare nga drejtimi veriperëndimor. Temperatura e mëngjesit do të lëvizë prej minus gjashtë deri në një, ndërsa ajo e ditës prej tetë deri në 16 gradë.

Për punë në Gjermani duhet plotësuar vetëm një kusht
Maqedoni, Slider

Për punë në Gjermani duhet plotësuar vetëm një kusht

Gjermania ka lehtësuar procedurat për marrjen e vizës së punësimit nga vendet e Ballkanit Perëndimor duke u bërë thirrje njerëzve që të tërhiqen nga kërkesa për azil dhe të regjistrohen për punë në ndonjë agjenci apo ndërmarrje. Sipas “Die Welt”në Gjermani numri i vizave të punës për shqiptarë, boshnjakë dhe të tjerë nga Ballkani është…

Burrave u ka mbetur vetëm emri “burrë”, rolin e “ministres së brendshme” e ka gruaja në shtëpi
Opinion, Slider

Burrave u ka mbetur vetëm emri “burrë”, rolin e “ministres së brendshme” e ka gruaja në shtëpi

Dikur burrat ishin shtylla e familjes dhe forca motorike e shoqërisë. Sot rolet kanë ndryshuar.Burrave u ka mbetur vetëm emri “burrë” dhe “gjinia”.Të gjitha rolet dhe funksionet tjera i ka marë grua “ministresha për punët e brendshme ne familje”.Sot femrat e kanë fjalën kryesore jo vetëm në shtëpi,por edhe në suazat më të gjëra shoqerore….

Mjekët japin alarmin: Mos hani më kurrë salçiçe!
Shëndetësi, Slider

Mjekët japin alarmin: Mos hani më kurrë salçiçe!

Salçiçet janë ushqimi i preferuar i miliona njerëzve, e veçanërisht në Amerikë, ku shiten në formën e hot dogëve në ngjarje dhe festivale të ndryshme Disa hulumtime tregojnë se vetëm ditën e katër korrikut, çdo vit amerikanët i konsumojnë më shumë se 155 milionë salçiçe. Sidoqoftë, doktorët thonë se fëmijët që konsumojnë salçiçe kanë një…

Të gjithë shqiptarët e Strugës nderuan trimin nga Ladorishti, komandant Zaim Ajron (FOTO)
Qyteti, Slider

Të gjithë shqiptarët e Strugës nderuan trimin nga Ladorishti, komandant Zaim Ajron (FOTO)

Familja e komandantit Zaim Ajro nga Ladorishti i Strugës,më në fund u bënë shtëpinë e tyre falë humanistëve strugan brenda dhe jashtë vendit dhe gjithë shqiptarëve që kontribuan për ndërtimin e kësaj shtëpie.Djali i Komandant Zaim Ajros falenderoi të gjithe ata qe kontrubuan në ndertimin e shtepise se tyre, shkruan Struga Ekspres. “Unë Nuhi Miftari…

Ndalohet uji për pije në Kalisht, Podgorcë dhe Oktis, është i ndotur (FOTO)
Qyteti, Slider

Ndalohet uji për pije në Kalisht, Podgorcë dhe Oktis, është i ndotur (FOTO)

AGJENSIONI PËR USHQIM DHE VETERINARI në bazë të ligjit127 alineja 1 nga ligjit për siguri të ushqimit ka kostatuar se,UJI PËR PIJE NGA UJËSJELLËSI LOKAL në Oktis,Kalishtë,Podgorc NDALOHET PËR PIJE. Agjensioni për Ushqim dhe Veterinari Njësia në Strugë informon Komunën e Strugës se në bazë të analizave laboratorike të realizuara nga Qendra e Shëndetit Publik…

Panik në “Sparkasse Bank”, qytetarët zbrazin kasafortat, si duket kjo bankë po merrë fund
Maqedoni, Slider

Panik në “Sparkasse Bank”, qytetarët zbrazin kasafortat, si duket kjo bankë po merrë fund

Pas njoftimit nga Ministria e Brendshme se pesë qytetarë kanë raportuar se kanë humbur paratë dhe sendet që mbanin në kasafortat e Sparkasse Bank, klientët e kësaj banke janë në panik dhe kontrollojnë nëse edhe kutitë e tyre të sigurisë janë të zbrazëta. Qytetarët që kanë pritur rend për të kontrolluar kasafortat e tyre, për…

1 680 681 682 683 684 898
Struga Ekspres