/div>
Loris
Kupa
ezgif-com-add-text-2
Dhoma-Energy Reklamo ketu!

Kulturë

Themelohet Shkolla Komunale Fillore e Muzikës në Strugë
Kulturë, Qyteti, Slider

Themelohet Shkolla Komunale Fillore e Muzikës në Strugë

✅ Nga premtimi deri në realizim – themelohet Shkolla Komunale Fillore e Muzikës, Strugë Nga iniciativa e marrë edhe pas shumë sfidash institutionale, duke përmbushur të gjitha kushtet në sferën edukativo – arsimore kryetari Ramis Merko themelon Shkollën Fillore të Muzikës Strugë. Kjo shkollë do të mundësojë arsim të ulët muzikor duke ju mundësuar nxënësve…

Emin Muça nga Veleshta e Strugës dhe dy aktorë kosovarë së shpejti do të jenë pjesë e serialeve turke (FOTO)
Kulturë, Qyteti, Slider

Emin Muça nga Veleshta e Strugës dhe dy aktorë kosovarë së shpejti do të jenë pjesë e serialeve turke (FOTO)

Emin Muça nga Veleshta e Strugës dhe dy aktor të tjerë shqiptar nga Kosova do të marrin pjesë në serialet turke në ANKARA. Arton Mazreku dhe Adnan Kastrati do jenë aktorët e serialeve turke fal bashkëpunimit me Emin Mucën qe ua mundesoi takimin me producentin dhe regjisorin e serialeve turke. Pas disa kohësh do të…

Guximtar Rushani, këngëtari i njohur strugan vjen me videoklipin e ri të këngës ” Ka një mot e gjysëm viti”! VIP Studio realizon mrekullisht videoklipin (VIDEO)
Kulturë, Qyteti, Slider

Guximtar Rushani, këngëtari i njohur strugan vjen me videoklipin e ri të këngës ” Ka një mot e gjysëm viti”! VIP Studio realizon mrekullisht videoklipin (VIDEO)

Guximtar Rushani vjen me një këngë të njohur për publikun shqiptar, e realizuar mrekullisht nga këngêtari strugan,informon Struga Ekspres. Videoklipi i kësaj kënge u realizua në mënyrë fantastike nga studioja profesionale “VIP Studio”-Strugë. Kênga me titullin “Ka nje mot e gjysem viti”, ka arritur mijëra klikime nga publiku shqiptar për disa orë pas publikimit duke…

“Nëse do të dinit historinë e Shqipërisë, do të ishit krenarë si unë”, Ermal Meta na i bëri zemrat mal
Kulturë, Shqipëri, Slider

“Nëse do të dinit historinë e Shqipërisë, do të ishit krenarë si unë”, Ermal Meta na i bëri zemrat mal

Më 6 mars u mbajt nata finale e spektaklit të famshëm italian “Sanremo”. Vendin e tretë e mori këngëtari shqiptar, Ermal Meta me “Un milione di cose da dirti”, duke na bërë krenarë të gjithëve. Në klasifikimin artistik, pa përfshirë atë të publikut, shqiptari Ermal Meta mbante vendin e parë, mirëpo ai u duk tepër i…

Veleshta me lotë në sy i dha lamtumiren e fundit Bekim Vincës, kryetarit të Ansamblit “Shpresa”- Veleshtë (FOTO)
Kulturë, Qyteti, Slider

Veleshta me lotë në sy i dha lamtumiren e fundit Bekim Vincës, kryetarit të Ansamblit “Shpresa”- Veleshtë (FOTO)

Veleshta sot në ora 10:30 (e hënë) i dha lamtumiren e fundit Bekim Vinces, kryetarit të Ansamblit “Shpresa” Velesht. Bekimi do të mbetet gjithmonē ne kujtimet e bukura si njeri i mrekullueshëm, i pa lodhur dhe me plotë aktivitete kulturore mbi supe prej shumë vitesh, Veleshta dhe Struga humbi një njeri me shumë vlera e…

Zini Jusufi: Na le me lot në sy dhe me zemër të thyer, o mik o vëlla Bekim Vinca
Kulturë, Qyteti, Slider

Zini Jusufi: Na le me lot në sy dhe me zemër të thyer, o mik o vëlla Bekim Vinca

Zini Jusufi, drejtori i Festivalit Tradicional “Këngë Jeho” në Strugë shprehet i pikëlluar ku në postimin e tij nê facebook tregon dhimbjen e ndarjes nga jeta të Bekim Vincës, shokut dhe ppmikut të tij, bashkëudhëtarit prej shumê vitesh duke u aktivizuar për gjallërimin e jetës artistike nê Strugë, informon Struga Ekspres. “Me trishtimin tim më…

Mustafa Murtishi: Lamtumirë shoku im, Bekim Vinca
Kulturë, Qyteti, Slider

Mustafa Murtishi: Lamtumirë shoku im, Bekim Vinca

Mustafa Murtishi-Jakupi, bashkëveprimtari i jetës kulturore në Strugë i të ndjerit Bekim Vinca nga Veleshta e Strugës shprehet i pikëlluar pas lajmit se miku i tij ka ndërruar jetë,informon Struga Ekspres. “Lamtumirë shoku im,Bekim Vinca ! Fjalët janë të pakta,kur bëhet fjalë për meritat e tua .Ishin fillim vitet e 90-ta ,kur ne të dy…

Ndërron jetë prof. Pino Kakoca, miku i veçantë i Strugës, një figurë e madhe e kulturës së lashtë arbëreshe
Kulturë, Qyteti, Slider

Ndërron jetë prof. Pino Kakoca, miku i veçantë i Strugës, një figurë e madhe e kulturës së lashtë arbëreshe

Shën Mitër (Kalabri), 21 shkurt 2021 Shuhet Prof. Pino Kakoca, miku i veçantë i Strugës Nga Xhemi HAJREDINI Të dashur miq! Dje, në spitalin “Germaneto” të Katanxaros (Kalabri), u nda nga jeta Prof. Pino Kakoca (Pino Cacozza). Arbëria dhe familjarët humbën njeriun më të shtrenjtë: Maria – bashkëshortin, Nikoleta – atin e çmuar; Antonieta –…

26 vite pa patriotin Qemal Lena, njeriu simbol i Ladorishtit dhe veprimtar i çështjes kombëtare (FOTO)
Kulturë, Qyteti, Slider

26 vite pa patriotin Qemal Lena, njeriu simbol i Ladorishtit dhe veprimtar i çështjes kombëtare (FOTO)

U mbushën më shumë se 26 vjet pa Qemal Lenën, veprimtarin, patriotin e madh nga Ladorishti i Strugës i cili ndërroi jetë në 25 janar 1995,njofton Struga Ekspres. Kush ishte Qemal Lena? Qemal Lena lindi më 24.10.1929 në Ladorisht te një familje PATRIOTËSH, gjyshi i tij Demir Lena ishte zëvendës KOMANDANT në luftën e PETRINJËS….

1 2 3 34
error: Content is protected !!
Struga Ekspres