/div>
Loris
ezgif-com-add-text-2
Dhoma-Energy Reklamo ketu!

Kulturë

Sonte ka festë në Strugë, “K’TU FESTË” (FOTO)
Kulturë, Qyteti, Slider

Sonte ka festë në Strugë, “K’TU FESTË” (FOTO)

Megjithëse ende bota është në Pushtetin e Pandemisë dhe shumë gjëra kanë ndryshuar, për fat të mirë arti po sjellë sinjalet e kthimit të jetës. Kështu Struga edhe këtë vit fton të gjithë dashamirësit e artit në festivalin tradicional tashmë K’tu Fest. Në këtë edicion të jashtëzakonshëm për shkak të rrethanave, artistët më të mirë…

Ndërron jetë aktori shqiptar Adem Mikullovci
Kulturë, Rajoni, Slider

Ndërron jetë aktori shqiptar Adem Mikullovci

Sot në orët e para të 15 shtatroit ka vdekur aktori i njohur kosovar, Adem Mikullovci. Lajmin e ka bërë të ditur gruaja e të ndjerit, Lumnije Mikullovci. Ajo përmes një shkrimi në llogarinë e saj në Facebook ka njoftuar se burri i saj, Adem Mikullovci, ka vdekur në ora 00:20. “Sonte pas mesnatës në…

Ibrahim Abedini, poeti strugan më 19 shtator promovon librin e tij me poezi
Kulturë, Qyteti, Slider

Ibrahim Abedini, poeti strugan më 19 shtator promovon librin e tij me poezi

Njoftim Ju njoftojmë se më datë 19.09.2020 (e shtunë) me fillim në ora 18:00 në lokalin “Dredhëza Beach”- buzë liqenit, do të bëhet promovimi i librit me poezi “Rrëke trimërie dhe orteqe dashurie” të autorit Ibrahim Abedini. Në këtë promovim do të marrin pjesë shkrimtarë nga Maqedonia dhe Shqipëria. Për pjesëmarrësit do të shtrohet edhe…

Vajza e Robert Aliajt fitoi “The Voice” në Belgjikë, shqiptarja që na bëri krenar të gjithve
Kulturë, Slider

Vajza e Robert Aliajt fitoi “The Voice” në Belgjikë, shqiptarja që na bëri krenar të gjithve

Mbrëmjen e djeshme, vajza e artistit Robert Aliaj, Gala u shpall fituese e “The Voice Kids” në Belgjikë. Ajo spikati nga konkurentët e tjerë, jo vetëm për stilin e veçantë, por edhe për performancat e saj të kompletuara. Gala përveç se këndonte, kërcente, gjithashtu dhe performonte plot energji. Mirëpo, një detaj që ka marrë vëmendjen…

Të gjithë nxënësit dhe miqtë e donin prof.Ymyt Zendelin, i relaksonte edhe zemrat e zemëruara!
Kulturë, Qyteti, Slider

Të gjithë nxënësit dhe miqtë e donin prof.Ymyt Zendelin, i relaksonte edhe zemrat e zemëruara!

In memoriam Pas një sulmi në zemër (infarkt) në paraditën e ditës së martë 8.09.2020 pushoj së rahuri pulsi i prof. Y.Zendelit.U lind në Strugë 1955.Në vendlindje e kreu shkollën fillore dhe të mesme.Regjistrohet në Fakultetin e shkencave matematiko-natyrore në degën e Fizikës,në Prishtinë ku e mer edhe titullin profesor i Fizikës.Në vitin1980 u punësua…

Ibro Ajdari, këngëtari i ri strugan që jeton në Amerikë, realizon tre videoklipe (VIDEO)
Kulturë, Qyteti, Slider

Ibro Ajdari, këngëtari i ri strugan që jeton në Amerikë, realizon tre videoklipe (VIDEO)

Ibrahim Ajdari-Ibro, këngëtari strugan i cili jeton dhe vepron në Amerikë, në rrugëtimin e tij të ri, në fushën e muzikës vjen me tre këngë, të realizuara në tre videoklipe. Ibro Ajdari,realizon suksesshēm këngën e tij të parë, “E PABESË”, me tekst të vet autorit të këngës dhe videoklipi i realizuar nga BOEN PRODUCTION-Strugë. Ndërsa…

Mensur Dauti nga Frëngova, atdhetari dhe arsimtari simbol i cili luftoi komunizmin e egër jugosllav
Kulturë, Qyteti, Slider

Mensur Dauti nga Frëngova, atdhetari dhe arsimtari simbol i cili luftoi komunizmin e egër jugosllav

Mensur Dauti pas pensionimit do të mbahet mend si arsimtari simbol i shkollës fillore “Jeta e re” në Frëngovë që me punën e tij prej shumë vitesh në arsim ishte shumë i dashur për nxënësit dhe stafin pedagogjik,shkruan Struga Ekspres. Arsimtari Mensur ligjëroi në lëndën e Historisë dhe Gjeografisë ku për breza të tërë përcolli…

Poeti strugan, Ibrahim Abedini promovon në Vlorë librin “Shtatëmbëdhjete tregime dhe një përrallë” (FOTO)
Kulturë, Qyteti, Slider

Poeti strugan, Ibrahim Abedini promovon në Vlorë librin “Shtatëmbëdhjete tregime dhe një përrallë” (FOTO)

Pasditja e 17 gushtit solli në Vlorë autorin nga Struga, Ibraim Abedini, i cili promovoi librin e tij më të ri”Shtatëmbëdhjetë tregime dhe një përrallë”.Të pranishëm në ceremoninë e organizuar shkrimtarja vlonjate Alma Sinani Feruni, përfaqësues të Shoqatës”Shqipëria”, shkrimtarë dhe autorë vlonjatë, miq të autorit dhe dashamirës së librit. Autori zgjodhi Vlorën, si një qytet…

1 2 3 30
error: Content is protected !!
Struga Ekspres