Opinion

U dashuruam shumë, por doli të jemi kushërinj!
Opinion, Slider

U dashuruam shumë, por doli të jemi kushërinj!

Vjet isha për pushim në Shëngjin. Dhe atje u takova me një djalë, i cili edhe ma pushtoi zemrën. Shtatori, që sapo iku, duhej të ishte muaji i fejesës për mua, por u kthye në një tmerr që po më mbyt përditë, shkruan për Portalin “Kosovarja”, D. Jam nga rrethi i Shëngjinit dhe kam qenë…

Opinion, Slider

I dashur fukara!

I DASHUR FUKARA! Ti nuk me njeh por te njoh une.Te njoh mire.Ndaj mos me genje!Mos me thuaj qe je pa pune!Mos me thuaj qe je pa buke!Ti dhe tere familja.E di pse te them?Sepse ti shkon voton!I pari!Ti pret me padurim ate!Ate qe te ka lene pa buke.Jo jo.Mos me thuaj qe je pa…

Heronjtë kështu qëndrojnë!
Opinion, Slider

Heronjtë kështu qëndrojnë!

Heronjtë kështu qëndrojnë! Heronjtë “e vetmuar” lëkundën sot gjykatat mu(l)tietnike të Shkupit; ata kënduan Himnin Kombëtar përpara tytave të automatikëve dhe helmetave të armikut; ata nderuan shokët e rënë; ata nderuan sot Shqipërinë, ata pështynë sot dhe mbi tradhëtinë; ata pështynë sot mbi “kujdestarët” e integrimeve të një “shteti”, që siç duket, vetëm me akte…

Opinion, Slider

Unioni i ujqërve në këtë shtet delesh

Unioni i ujqerve eshte ai qe vret tufa njerezish, E keto po heshtin sepse prej deleve marrin mesim. Unioni i ujqerve eshte ai qe burgosi zemra te rinjsh, e populli po fle se jane utuar neper endrra pasurish. Keto jane vampiret e nates qe thithin gjak pa nderprere, E diten rrine neper zyra te mbuluara…

Opinion, Slider

Aleanca me Besë bashkë në qeveri dhe me grup të përbashkët parlamentar

Pas përfundimit të procedurave të ankimimit, koalicioni “Aleanca me Besë” duhet që me shkrim ta informojë kryetarin e kuvendit se ky koalicion do të funksionojë si grup i përbashkët parlamentarë prej SHTATË MANDATEVE . Ndërkaq kryeminstrin Zoran Zaev poashtu duhet ta njoftojë për këtë fuzion politik dhe të kërkojë HISEN në qeveri tani para rekonstruimit…

Opinion, Slider

Grua, ndalu të lindësh mëkatarë!

Në petkat e heroit shekspirian, Hamlet, regjisori shqiptar – i cili e solli pikërisht princin danez si një grua, vitin e kaluar në Tiranë ,interpretuar nga Luiza Xhuvani–thotë se bota pas martesë nuk ndryshon aq më pak një burrë…Por nuk janë gjithnjë tragjeditë që e bëjnë të përkufizojë universin femëror. Janë notat romantike në liqenin…

Opinion, Slider

Ka nis beteja e “Aleancës me BESË ” kundër ‘Aleancës së të keqes shqiptare” e përbërë nga BDI-ja dhe LSDM-ja!

Po sa ka nis beteja e “Aleancës me BESË” kundër ‘Aleancës së të keqes shqiptare” e përbërë nga BDI-ja dhe LSDM-ja! Dallimi mes ‘Aleancës me BESË’, dhe ‘aleancës së të keqes shqiptare’, pra mes Ali Ahmetit dhe Zaevit është e dukshme: Lëvizja BESA dhe Aleanca Shqiptare u bashkuan për ta luftuar të keqen dhe ata…

Opinion, Slider

Sylejmani: Ali Ahmeti dhe BDI, të pamposhtur

ALI AHMETI DHE BDI TË PAMPOSHTUR Fitorja e shumicës e BDI- se dhe Ali Ahmetit ne zgjedhjet shtetërore dhe lokale të vitit 2017 ndër shqiptaret në Maqedoni , është jo vetëm demokratike, por është fitore e madhe euroatlantike për popullin shqiptar! Zgjedhjet parlamentare e lokale në Maqedoni, vijnë e do vijnë, e do të zhvillohen…

Opinion, Slider

Dorëheqja dinjittoze e Bejtës !

Dorëheqja dinjittoze e Bejtës ! E njoha në vitin 2002, kur erdhi në Kuvend si deputet. E njoha nga replika e ashpër që pati atë kohë me Menduh Thaçin, kur përcjellja punën e Kuvendit të Maqedonisë. Më 12 tetor, 2017, para zgjedhjeve pata shkruar: Nevzat Bejta, padyshim politikan që dalllohet me qasjen e tij nga…

1 17 18 19 20 21 23
Struga Ekspres