Sunday, April 21, 2024
Nabizi KUPA REKLAMONI KETU
trim2 REKLAMO KETU!
trim2
Nati-Trans4
REKLAMONI KETU!
REKLAMONI KETU!
HomeOpinionHoxha Zekerija Idrizi: U pendova, vazhdoj të jem musliman

Hoxha Zekerija Idrizi: U pendova, vazhdoj të jem musliman

DEFINITIVISHT VAZHDOJ TË JEM MYSLIMAN FETARISHT

Përfundimisht kam vendosur të rikthehem dinjitetshëm në fenë islame. Jam penduar thellë nga gjitha rebelimet e mia fetare e teologjike kundrejt Zotit dhe fesë.
Këtë katarsis-transformim e pendesë e kam shfaqur edhe te Drama ime “Pranë varrit të profetit Muhammed a.s.”, në dialogun tim të imagjinuar me profetin.
Dorën në zemër, unë jam një mysliman tolerant dhe racionalist, larg çdo ekstremizmi e radikalizmi. Në rrafshin kombëtar, ndërkaq, vazhdoj të mbetem deri në vdekje një SHQIPTAR i mirëfilltë, i cili bindjen dhe mendimet e veta i mbështet mbi parimet fundamentale e programatike të Rilindjes Kombëtare dhe të neoshqiptarizmit.
Kësisoji, ndjeki me përkushtim rrugën e etërve të mi: Zenelit dhe Zarifes, të gjyshërve: Hamdiut dhe Latifes, si dhe të stërgjyshit tim Idrizit, të cilët ishin shqiptarë të devotshëm dhe myslimanë të mirë.
Me respekt:
Zekerija Idrizi
Abdulla Idrizi

Ylli-Limar Butik Mili
REKLAMONI KETU!
Ylli-Limar
Butik Mili
RELATED ARTICLES

Most Popular

Recent Comments