/div>
Loris
Dhoma-Energy Reklamo ketu!

Shëndetësi

Bujar Osmani: Secili prej nesh duhet të bëhet polic dhe mjek për vetveten dhe familjen
Maqedoni, Shëndetësi, Slider

Bujar Osmani: Secili prej nesh duhet të bëhet polic dhe mjek për vetveten dhe familjen

Zv/kryeministri për Çështje Evropiane Bujar Osmani gjatë vizitës së tij në Tearcë të Tetovës tha se do të punohet që të mobilizohen qendrat lokale të krizave për komunikim të drejtpërdrejt me qytetarët në mënyrë që t`i bindin ata të zbatojnë masat për mbrojtje nga Covid-19. Osmani theksoi se respektimi i masave mbrojtëse do të parandalon…

Doktor Ilir Hasani: Ja çfarë probleme shëndetësore na presin pas pandemisë! (VIDEO)
Maqedoni, Shëndetësi, Slider

Doktor Ilir Hasani: Ja çfarë probleme shëndetësore na presin pas pandemisë! (VIDEO)

I ftuar në emisionin e shëndetit në Alsat është Dr. Ilir Hasani – drejtor i Klinikave Universitare TOARKIQE dhe njëkohësisht kirurg traumatolog. Dr. Hasani tregon më shumë për qasjen multi-disiplinore që kanë klinikat që ai drejton, masat preventive që ka implementuar si drejtor gjatë pandemisë me virusin COVID-19, trajtimin e situatave emergjente, dhe funksionimin e…

Maskat gjatë verës janë të rrezikshme për shëndetin, alarmojnë ekspertët, ja pse
Shëndetësi, Slider

Maskat gjatë verës janë të rrezikshme për shëndetin, alarmojnë ekspertët, ja pse

Ekspertët mjekësorë kanë bërë thirrje për të patur një vigjilencë shtesë në lidhje me sëmundjet që shkaktohen nga nxehtësia gjatë verës. Ata shprehen te shqetësuar se vënia e maskave për parandalimin e përhapjes së koronavirusit mund të shkaktojë sëmundje të shumta siç është vështirësia në frymëmarrje dhe dehidratimi. “Vendosja e maskave gjatë muajve të nxehtë…

Deputeti italian: Mos mashtroni, 25 mijë persona nuk humbën jetën nga koronavirusi, por nga sëmundje të tjera (VIDEO)
Bota, Shëndetësi, Slider

Deputeti italian: Mos mashtroni, 25 mijë persona nuk humbën jetën nga koronavirusi, por nga sëmundje të tjera (VIDEO)

Nga foltorja e Parlamentit të Italisë, deputeti Vittorio Sgarbi ka hedhur akuza ndaj Qeverisë se po manipulon numrin e personave që humbën jetë, duke e mbajtur vendin të mbyllur. Teksa ka cituar Institutin e Shëndetit Publik, deputeti kontravers i zonës së Emilia Romagna-s, ka përdorur tone të ashpra, kur tha se të vdekurit po përdoren…

Ata që nuk hanë mëngjes janë më të rrezikuar nga zemra
Shëndetësi, Slider

Ata që nuk hanë mëngjes janë më të rrezikuar nga zemra

Një studim amerikan ka zbuluar se njerëzit që nuk hanë mëngjes janë më të rrezikuar nga sëmundjet e zemrës. Studimi në fjalë është publikuar në revistën e Kolegjit Amerikan të Kardiologjisë. Sipas tij, njerëzit që nuk hanë mëngjes janë 87% më të rrezikuar të humbasin jetën nga sëmundjet kardiovaskulare. Për të arritur në këtë konkluzion,…

OBSH i përgjigjet akuzave të Trump: E paralajmëruam botën për virusin që më 5 janar
Shëndetësi, Slider

OBSH i përgjigjet akuzave të Trump: E paralajmëruam botën për virusin që më 5 janar

Organizata Botërore e Shëndetësisë u është kundërvënë akuzave se nuk dha paralajmërimin e duhur për kërcënimin që paraqiste koronavirusi kur njoftoi për shfaqjen e patogjenit të ri në janar. Pasi Presidenti Trump njoftoi të martën se do të pezullonte fondet amerikane që mbështesin operacionet e OBSH, drejtuesit e organizatës theksuan rëndësinë e partneriteteve dhe mbështetjes…

1 2 3 4 111
error: Content is protected !!
Struga Ekspres