Saturday, June 15, 2024
Nabizi KUPA REKLAMONI KETU
trim2 REKLAMO KETU!
trim2
Nati-Trans4
REKLAMONI KETU!
REKLAMONI KETU!
HomeShëndetësiKujdes me aspirinën/ Studimi: Shkakton gjakderdhje në tru, anemi dhe ul nivelin...

Kujdes me aspirinën/ Studimi: Shkakton gjakderdhje në tru, anemi dhe ul nivelin e oksigjenit në gjak

Aspirina është një ndër medikamentet më të përdorur nga personat mbi 40 vjeç që e marrin atë çdo ditë për të parandaluar mpiksjen e gjakut që mund të sjellë atak në zemër ose goditje në tru, megjithatë një studim në Shtetet e Bashkuara të Amerikës ka zbuuar disa pasoja të rrezikshme mbi përdorimin e këtij medikamenti.

Aspirina mund të shkaktojë gjakderdhje në tru, ulje të nivelit të oksigjenit në gjak si dhe anemi sipas Annals Internal Medicine që kreu studimin tek më shumë se 18 mijë persona mbi 65 vjeç në SHBA dhe Australi.

Ky studim, i cili ka zgjatur 5 vite ka zbuluar se personat që merrnin aspirinë kishin 20% më shumë gjasa që të ishin anemikë sesa ata që nuk e merrnin atë.

Aspirina është një ndër medikamentet më të përdorur nga personat mbi 40 vjeç që e marrin atë çdo ditë për të parandaluar mpiksjen e gjakut që mund të sjellë atak në zemër ose goditje në tru, megjithatë një studim në Shtetet e Bashkuara të Amerikës ka zbuuar disa pasoja të rrezikshme mbi përdorimin e këtij medikamenti.

Aspirina mund të shkaktojë gjakderdhje në tru, ulje të nivelit të oksigjenit në gjak si dhe anemi sipas Annals Internal Medicine që kreu studimin tek më shumë se 18 mijë persona mbi 65 vjeç në SHBA dhe Australi.

Ky studim, i cili ka zgjatur 5 vite ka zbuluar se personat që merrnin aspirinë kishin 20% më shumë gjasa që të ishin anemikë sesa ata që nuk e merrnin atë.

Ylli-Limar Butik Mili
REKLAMONI KETU!
Ylli-Limar
Butik Mili
RELATED ARTICLES

Most Popular

Recent Comments