Kulturë

Fitore Istrefi, 26 vjeçarja nga Struga e palodhshme në kontributin e saj për jetën kulturore muzikore në Strugë
Kulturë, Qyteti, Slider

Fitore Istrefi, 26 vjeçarja nga Struga e palodhshme në kontributin e saj për jetën kulturore muzikore në Strugë

Fitore Istrefi është muzikolog’ja nga Struga e cila shquhet si një aktiviste a palodhshme për jetën artistike në Strugë dhe më gjerë,shkruan Struga Ekspres. 26 vjeçarja nga Struga e cila diplomoi në Universitetin Shtetëror të Tetovës në fakultetin e Muzikës, drejtimi-Muzikologji,nën udhëheqjen e prof.dr.Fatmir Hysi edhe pse e re në moshë ka një sërë aktivitetesh…

Sot në Strugë kishte manifestim kulturor kushtuar ditës ndërkombëtare të egjiptianëve të Ballkanit (FOTO)
Kulturë, Qyteti, Slider

Sot në Strugë kishte manifestim kulturor kushtuar ditës ndërkombëtare të egjiptianëve të Ballkanit (FOTO)

Me rastin e Dites Ndërkombetare e Egjiptianëve të Ballakanit, 24 Qershori Asocimi per Integrimin Egjiptian ” Ptah 2013″ ne Struge, organizoi manifestim kulturor ,në të njejtin promovoi një dokumentar dedikuar egjiptianëve të Ballkanit,dhe ekspozitë e fotografive të vjetra. Projekti u financua nga Bashkimi Evropian ne kuader te aktiviteteve te projektit “Diversity is Trendy” – DIVERSITETI…

Struga nikoqire e Simpoziumit të 2-të ndërkombëtar të artit “Struga 2018” (FOTO)
Kulturë, Qyteti, Slider

Struga nikoqire e Simpoziumit të 2-të ndërkombëtar të artit “Struga 2018” (FOTO)

Përfaqësuesit e Komunës së Strugës të udhëhequr nga shefi i kabinetit Dr. Dashmir Nasufi dhe Kryetari i Këshillit z.Resul Kaba morën pjesë ne ekspozitën ndërkombëtare të artit “Struga 2018”, ku me veprat e tyre u prezentuan artistë nga shumë vende të botës. Me këtë rast Komunës iu ndau një certifikatë mirnjohjeje për suportin e dhënë….

Arben Ajdini dhe Dardan Kolonja shkëlqejnë me videoklipin e ri, me “Kolazh Jugu” (VIDEO)
Kulturë, Qyteti, Slider

Arben Ajdini dhe Dardan Kolonja shkëlqejnë me videoklipin e ri, me “Kolazh Jugu” (VIDEO)

Këngëtarët e mirënjohur nga Ladorishti i Strugës Arben Ajdini dhe Dardan Kolonja,sapo kanë kanë prezantuar për publikun shqiptar videoklipin e ri me këngët “Kolazh Jugu, të cilën e kanë interpretuar shkëlqyer sëbashku, njofton Struga Ekspres. Ky sukses i bilbilave të këngës toske, Arben Ajdini dhe Dardan Kolonja u vërejtë menjëherë pasi videoklipi pati jehonë e…

Faleminderit Xhevrie Tule! Evropa ka një yll në Strugë dhe ne jemi krenarë (FOTO)
Kulturë, Qyteti, Slider

Faleminderit Xhevrie Tule! Evropa ka një yll në Strugë dhe ne jemi krenarë (FOTO)

Super talentja 11 vjeçare Xhevrie Tule është xhevahiri i vërtetë që me plotëkuptimin e fjalës,duhet të krenohet Struga dhe çdo shqiptar nga mbarë trojet shqiptare, shkruan Struga Ekspres. Xhevrie Tule të premten në Festivalin e 23-të mbarëkombëtar “EUROPIAN PIANO TEACHERS ASSOCIATON, “PIANISTI I RI” që u mbajtë në Tiranë ku mbi 50 pjesëmarrës pianist nga…

Fatos Lumani: Filharmonia e Maqedonisë, shqiptarët as nuk i llogaritë pjesë të këtij shteti, duhet të kemi Filharmoninë Shqiptare në Maqedoni (FOTO)
Kulturë, Qyteti, Slider

Fatos Lumani: Filharmonia e Maqedonisë, shqiptarët as nuk i llogaritë pjesë të këtij shteti, duhet të kemi Filharmoninë Shqiptare në Maqedoni (FOTO)

Strugani Fatos Lumani-drejtor i Ansamblit shtetëror të këngëve dhe valleve popullore shqiptare në Republikën e Maqedonisë,ka shprehur revoltën e tij për mospjesëmarrjen e studentëve të USHT-së në koncertin e radhës nga Filharmonia e Maqedonisë duke i përjashtuar shqiptarët dhe sipas Fatos Lumanit studentët shqiptar as nuk i llogarisin më pjesë të shtetit, informon Struga Ekspres….

1 6 7 8 9 10 17
Struga Ekspres