Bota

Mosha e pensionit në Zvicër mund të rritet në 67 vjeç
Bota, Slider

Mosha e pensionit në Zvicër mund të rritet në 67 vjeç

Kjo mund të jetë një shumicë parlamentare për këtë çështje pas zgjedhjeve federale, që do të zhvillohen më 20 tetor, shkruan “Le News”. Kjo pritet të ndodhë për shkak se, jetëgjatësisë së rritur, por edhe ndikon në anën financiare, duke kursyer më shumë, përcjell albinfo.ch. Reagimet e publikut ndaj idesë janë të përziera, megjithatë aritmetika…

Sonte fillon Viti i Ri Islam!GËZUAR!
Bota, Slider

Sonte fillon Viti i Ri Islam!GËZUAR!

Sot fillon viti i ri 1441 sipas hixhrit. Lusim Zotin e Madhërishëm që gjatë këtij viti të dhuroi paqe, bekim dhe çdo të mirë neve dhe tërë njerëzimit dhe në zemrat tona të sundojë respekti, dashuria dhe toleranca. Viti i Hixhrit llogaritet sipas kalendarit hënor dhe zgjatë 355 ditë. Përcjell Struga Ekspres

Tronditëse/ Gjykata në Zvicër thotë se vrasja e Mërgimit 7 vjeçar ishte e planifikuar
Bota, Slider

Tronditëse/ Gjykata në Zvicër thotë se vrasja e Mërgimit 7 vjeçar ishte e planifikuar

Shtetasja zvicerane, Angela N., kishte vqrarë Mërgimin 7 vjeçar, në Bazel. Ajo pretendonte se kishte vepruar nën ndikim. Mirëpo, dokumentet e gjykatës tregojnë se vrasja e kosovarit kishte qenë e planifikuar Ky akt kishte tronditur të gjithë vendin. Të enjten e 21 marsit, Angela N., 75 vjeçare kishte vrarë me thikë, vogëlushin nga Kosova, Mërgimin…

Tre muaj burg për  tre shishe mjaltë
Bota, Slider

Tre muaj burg për tre shishe mjaltë

Një person është mbajtur 3 muaj në burg në SHBA, pasi u kap me tre shishe mjaltë artificiale, të cilën e kishte sjellë nga Xhamajka. Mjaltë “artificial” apo siç quhet ndryshe mjaltë i papastër, ka në përbërje të tij aditivë, shurup sheqeri, shurup misri, dekstrozë etj. Burri u kap në Aeroportin e Baltimore, kur një…

Policia zvicerane të shtëna paralajmëruese ndaj tifozëve huligan të Zvezdës (FOTO)
Bota, Slider

Policia zvicerane të shtëna paralajmëruese ndaj tifozëve huligan të Zvezdës (FOTO)

Policia zvicerane është detyruar të shkrep plumba paralajmërues ndaj tifozëve të dhunshëm dhe homofobikë serbë para ndeshjes kualifikuese për Ligën e Kampionëve mes Young Boys dhe Crvena Zvezdës të mërkurën mbrëma. Një grup i madh i tifozëve serbë të Zvezdës ka shkaktuar kaos dhe dhunë rrugës drejt stadiumit para ndeshjes që nisi në orën 20:45,…

1 2 3 4 5 95
Struga Ekspres