Sunday, May 26, 2024
Nabizi KUPA REKLAMONI KETU
trim2 REKLAMO KETU!
trim2
Nati-Trans4
REKLAMONI KETU!
REKLAMONI KETU!
HomeMaqedoniAeroportit “Aleksandri i Madh” do t’i ndryshohet emri, e tha Zoran Zaevi...

Aeroportit “Aleksandri i Madh” do t’i ndryshohet emri, e tha Zoran Zaevi (VIDEO)

Aeroporti nuk do të quhet më “Aleksandri i Madh” dhe autostrada nuk do të quhet më “Aleksandri Maqedonas”. Ky i fundit do të quhet “Miqësi”, ndërsa për aeroportin ende nuk ka informacione, njofton TS.mk.

Nga Davosi Zaev ripërsëriti se Maqedonia nuk ka pretendime territoriale ndaj shtetit, dhe për të bindur këtë fakt, tha se do të ndryshohet emri aeroporit dhe autostradës, nga Aleksandri i Madh, ne Miqësia.
“Është koha që të gjendet zgjidhje për shkak se kjo është shumë me rëndësi për proceset tona euratlantike. Zgjidhja e fundit patjetër të jetë e pranuar për të dyja palët. Zgjidhja patjetër të jetë në mbrojtje të dinjitetit nacional të popujve tanë. Që të tregojmë se jemi të përqëndruar në gjetjen e zgjidhjes, qeveria do të ndryshon emrit e aeroport dhe autostradës. Autostrada do të quhet “Miqësia”. Kjo flet për faktin se nuk kemi kurrfarë pretendime territoriale ndaj fqiut”, tha Zaev./TS.mk

Ylli-Limar Butik Mili
REKLAMONI KETU!
Ylli-Limar
Butik Mili
RELATED ARTICLES

Most Popular

Recent Comments