Shëndetësi

Alarmi i mjekëve: Kjo pije shkatërron kockat
Shëndetësi, Slider

Alarmi i mjekëve: Kjo pije shkatërron kockat

Kockat kryesisht përbëhen nga kolagjeni, një proteinë që siguron një shtresë mbrojtëse të butë, dhe kalciumi një mineral që shton forcën dhe ngurtësinë e tyre. Ky kombinim e bën kockën të fortë dhe mjaft fleksibile për të mbajtur gjithë peshën e trupit. Pijet e gazuara janë konsideruar si pijet më të përdorura kryesisht në Shtetet…

Nuk ka rritje pagash për mjekët në Maqedoni, ja pse u bë pishman Zaevi
Shëndetësi, Slider

Nuk ka rritje pagash për mjekët në Maqedoni, ja pse u bë pishman Zaevi

Për zgjedhjet e parakohshme parlamentare të cilat u mbajtën në dhjetorë të vitit 2016, LSDM premtoi se në gjashtë muajt e parë pasi të vijnë në qeveri, do të rrisin pagat e të gjithë punonjësve në shëndetësi, transmeton Express. Ky premtim zgjedhor i socialdemokratëve, dhënë në programin zgjedhor të titulluar “Plani për jetë në Maqedoni”…

Pesë vjet në jetë i kalojmë duke u brengosur
Shëndetësi, Slider

Pesë vjet në jetë i kalojmë duke u brengosur

Në detin e të dhënave për atë se në çka e shpenzojmë kohën në jetë, shqetësimet kanë filluar të zënë një pjesë të madhe të jetës. Pavarësisht asaj në çka besoni, a kemi një jetë ose shumë jeta, pesë vjet të shpenzuara duke u brengosur është humbje irracionale e kohës. Çka është më e keqja,…

Ndryshimi te fëmija juaj, sinjal që duhet ta çoni te mjeku
Shëndetësi, Slider

Ndryshimi te fëmija juaj, sinjal që duhet ta çoni te mjeku

Çdo situatë kur është fjala për shëndetin e fëmijëve, apo kur është akoma bebe e cila nuk mund të tregojë se çfarë i dhemb, për prindërit është më shumë se traumatike, posaçërisht për ata të cilët për herë të parë janë bërë prindër. Mirëpo, ndonjëherë janë shenjat të cilat tregojnë që ekzistojnë probleme të caktuara…

Kur ta lexoni këtë lajm nuk do të hani më KURRË donera
Shëndetësi, Slider

Kur ta lexoni këtë lajm nuk do të hani më KURRË donera

Njëri nga ushqimet më të popullarizuara në botë së shpejti mund të ndalohet në Bashkimin Evropian. Ushqimi i popullarizuar mund të goditet nga një ligj i ri që do të ndalonte shtimin e fosfatit në mish të ngrirë, transmetojnë mediat botërore. Duke pasur parasysh se është shumë popullor, ekziston një shqetësim i madh lidhur me…

Ja cilat sëmundje i shëron ftoi
Shëndetësi, Slider

Ja cilat sëmundje i shëron ftoi

Dobitë ushqyese dhe mjekësore të ftoit për njeriun ende nuk janë të studiuara mirë por, nga të dhënat e deritanishme të shkencës del në pah se ftoi në dallim nga molla dhe dardha ka disa përparësi në drejtime të ndryshme. Ndonëse cilësohet si një frut me pak kalori, përmban antioksidantë poli-fenolike jetike. Lëndët catechin dhe…

A duhet të ushqehemi me organet e kafshëve?
Shëndetësi, Slider

A duhet të ushqehemi me organet e kafshëve?

Ka shumë persona të cilët nuk konsumojnë mish të organeve për shkak se mendojnë që nuk janë të shëndetshme, sepse ato filtrojnë toksinat nga trupi i kafshëve. Shpesh, kjo bëhet edhe një problem duke çuar në neveri ndaj këtyre pjesëve të mishit. Por, duhet të dini se mishi i organeve, sidomos mëlçisë janë plot multivitamina….

1 57 58 59 60 61 77
Struga Ekspres