Thursday, July 25, 2024
Nabizi KUPA REKLAMONI KETU
trim2 REKLAMO KETU!
trim2
Nati-Trans4
REKLAMONI KETU!
REKLAMONI KETU!
HomeShëndetësiNë botë ka 350 milion njerëz me depresion

Në botë ka 350 milion njerëz me depresion

Depresioni prek 10% të njerëzve mbi 65 vjeç, 11% të të miturve dhe 30% të studentëve në botë, sipas rezultateve të hulumtimit, sipas të cilit të paktën 350 milionë njerëz jetojnë në planetin tonë me depresion.

Hulumtimet e kryera nga ekspertët amerikanë tregojnë se rreziku i depresionit tek femrat është 70% më i lartë se tek meshkujt. Kulmi i gjendjeve të pikëllimit tek gratë ndodh në gjashtë javët e para pas lindjes. Sipas të dhënave të sondazhit, depresioni pas lindjes prek 14% të grave.

Ekspertët deklarojnë gjithashtu se rreth 50 për qind e njerëzve me depresion të rëndë nuk kërkojnë ndihmë mjekësore, ndërsa 8 milionë njerëz vizitojnë mjekun çdo vit për probleme të tilla.

Ylli-Limar Butik Mili
REKLAMONI KETU!
Ylli-Limar
Butik Mili
RELATED ARTICLES

Most Popular

Recent Comments