Sunday, July 21, 2024
Nabizi KUPA REKLAMONI KETU
trim2 REKLAMO KETU!
trim2
Nati-Trans4
REKLAMONI KETU!
REKLAMONI KETU!
HomeMaqedoniMasa të reja për fëmijët më të prekur nga kolla e keqe

Masa të reja për fëmijët më të prekur nga kolla e keqe

Në një ndryshim të fundit në zhvillimet e situatës së kollës së keqe në Kumanovë, një foshnjë tetë-muajshe është konfirmuar të ketë këtë sëmundje, por gjendja e saj është raportuar të jetë stabile. Foshnja, e cila nuk është e vaksinuar, aktualisht nuk ka nevojë për terapi shtesë, megjithatë po monitorohet vazhdimisht në Klinikën Universitare për sëmundje të fëmijëve, sipas deklaratës së profesoreshës Svetlana Koçeva për Telmën.

Në lidhje me këtë ngjarje, pritet që Komisioni për Sëmundjet Infektive të propozojë masa të reja të martën. Profesori Petliçkovski, i cili është pjesë e këtij komisioni, ka ndarë se në bazë të përvojës së mëparshme me epideminë e fruthit, është pritur që rekomandimet të adresohen Inspektoratit Shtetëror Shëndetësor dhe Sanitar për të detyruar kopshtet të krijojnë listat e të vaksinuarve dhe të pavaksinuarve dhe të ndalojnë pranimin e fëmijëve të pavaksinuar.

Ndërsa këto rekomandime po vijnë, kopshtet ende presin udhëzime zyrtare nga autoritetet për të vendosur politikat e tyre të pranimit. Ndërkohë, stacionet e vaksinimit janë duke intensifikuar përpjekjet e tyre për të imunizuar popullsinë në dy turne, duke përputhur me urgjencën e situatës.

Në raportin më të fundit të Institutit të Shëndetit Publik, 56 raste të reja të kollës së keqe janë raportuar, shumica prej tyre në Shkup. Kjo ka nxitur një hetim të thelluar për të gjetur dhe vaksinuar personat e paidentifikuar, të pavaksinuar dhe ata që kanë nevojë për vaksinimin e dytë sipas kalendarit kombëtar të imunizimit.

Ylli-Limar Butik Mili
REKLAMONI KETU!
Ylli-Limar
Butik Mili
RELATED ARTICLES

Most Popular

Recent Comments