/div>
Loris
Dhoma-Energy Reklamo ketu!

Shëndetësi

Shëndetësi, Slider

DONI TE BENI GJUME TE MIRE?

Ja disa menyra qe ju ndihmojne  qe te beni nje gjume me te mire Shumë njerëz e kanë problem fjetjen dhe nganjëherë e kanë të vështirë të bien në gjumë për shkaqe të ndryshme.  Ja disa këshilla në vijim, të mbledhura nga burime të ndryshme që mund t’ju ndihmojnë të bëni një gjumë më të…

Shëndetësi, Slider

Doni të ngeleni shtatzëna?

Nese keni deshire qe te ngeleni shtatzena duhet te keni parasysh disa gjera. Puna natën apo puna me orare të zgjatura ka një ndikim të madh tek cikli menstrual dhe krijon probleme me pjellorinë. Sipas një studimi britanik, femrat që kryejnë punë të tilla këshillohen rreth 80% më shpesh me gjinekologun sesa të tjerat. Ngrënia…

Shëndetësi, Slider

Ushqimet që na shkurtojnë jetën

Sëmundjet kardiovaskulare dhe kanceri njihen si sëmundje vdekje prurëse, ndaj të cilave duhet të tregojmë kujdes maksimal. Ushqimi është një ndër faktorët që ndikon drejtëpërdrejtë në shëndët dhe lidhur me këtë studiuesit këshillojnë që të qendrojmë larg prej disa ushqimeve. Këto katër ushqime mund të kontribojnë në shkurtimin e jetës tuaj. Gjëja më e mirë…

Shëndetësi, Slider

Shtatzena,jo paracetamolit

Marrja e paracetamolit gjatë kohës së shtatzënisë mund të rris rrezikun e zhvillmit normal te femijeve te palindur. Gati gjysma e grave marrin qetësues gjatë shtatzënisë, zakonisht për dhimbje koke. Hulumtuesit kanë gjetur se marrja e paracetamolit rrit rrezikun e çrregullimit të hiperaktivitetit. Rreziku ishte më i lartë tek femrat që merrnin qetësues për periudha…

Shëndetësi, Slider

Pirja e cigares në mëngjes më e rrezikshmja

Të gjithë ne kemi njohuri për rrezikun dhe pasojat që sjellë pirja e duhanit për shëndetin tonë, por studimet e reja tregojnë se kur pi duhan sapo zgjohesh në mëngjes, rreziku mund të jetë edhe më  i madh. Sipas Organizatës Botërore të Shëndetësisë, duhani mbetet shkaku kryesor i vdekjeve të parandalueshme. Kjo organizatë vlerëson se…

Shëndetësi

Ja ushqimet që kanë më shumë hekur

Hekuri ka shumë funksione në trupin e njeriut. Shumica e këtyre funksioneve janë thelbësore për jetesën. Përdorimet e hekurit ne trupin e njeriut janë si më poshtë: Hekuri përdoret për prodhimin e hemoglobinës dhe disa enzimave te caktuara të cilat janë të domosdoshme për një trup të shëndetshëm. Hekuri ndihmon në transportimin e oksigjenit në…

Shëndetësi

Bej dush para gjumit

Bej dush para kohes se gjumit Nje dush i ngrohte është permendur shume shpesh si ilac kunder pagjumesis per shume vite, por si funksionon kjo? Temperatura baze normale e trupit eshte 37.4 grad celcius. Ndoshta mendon se me ngritjen e temperatures se trupit duke bere dush është triku qe e bene trupin tuaj te ndihej…

Shëndetësi

Ushqimet që nuk duhen konsumuar në mëngjes

Ushqimet që nuk duhen konsumuar në mëngjes Mëngjesi është vakti më i rëndësishëm për shëndetin e njeriut, por shpesh e neglizhojmë. Kur të jeni përpara pasqyrës duke vrarë mendjen si u shëndoshët kaq shpejt, kujtohuni çfarë keni ngrënë në mëngjes. Ekzistojnë 7 lloje ushqimesh të cilat nuk duhet t’i konsumoni kurrë që në mëngjes nëse…

Shëndetësi

Si ta ruajme fytyren nga i ftohti

SI TE RUAJMË LËKURËN E FYTYRËS NGA I FTOHTI I DIMRIT Keni një lëkurë të ndjeshme, e cila dëmtohet shumë në ditët e ftohta dimërore? Nuk po arrini të gjeni dot produktin e duhur i cili do e mbrojë atë nga acari? Atëherë, ne ju sugjerojmë të provoni ta trajtoni fytyrën tuaj me një maskë…

Shëndetësi

Sa orë gjumë na duhen?

Gjumi është një proces i ndërlikuar që drejtohet nga truri dhe që i bindet një ore të brendshme biologjike me cikle 24-orëshe. Secili person ka nevoja të ndryshme për gjumë. Ndërsa mosha kalon, oraret e gjumit ndryshojnë. Një i sapolindur fle me periudha të shkurtra e të shpeshta që po t’i mbledhim arrijnë në rreth…

1 108 109 110
error: Content is protected !!
Struga Ekspres