Shëndetësi

Këto ushqime duhet t’i shmangni pas të 40-ave për shëndetin tuaj
Shëndetësi, Slider

Këto ushqime duhet t’i shmangni pas të 40-ave për shëndetin tuaj

Aftësitë rimëkëmbëse të trupit zbehen ndjeshëm pas të dyzetave. Në këtë grupmoshë, njeriu është më i rrezikuar nga kolesteroli i lartë, sëmundjet e zemrës, artriti apo diabeti. Njerëzit e moshës 35-55 vjeç që kanë nivele mesatarisht të larta të kolesterolit përballen me një rrezik të rritur të sëmundjeve të zemrës që arrin deri në 39…

Punimet me dorë përmirësojnë shëndetin mendor
Shëndetësi, Slider

Punimet me dorë përmirësojnë shëndetin mendor

Megjithëse thurja zakonisht konsiderohet një hobi i të moshuarve, ky aktivitet është jashtëzakonisht i dobishëm për këdo që është i stresuar ose që ka probleme të ngjashme. Shumë janë interesuar të hulumtojnë natyrën terapeutike të këtij aktiviteti të kohës së lirë, që përfshin gjilpërën dhe thurjen. Rezultatet e marra nga shkencëtarët britanikë tregojnë se 81…

Këto ushqime mund të jenë të rrezikshme për beben tuaj
Shëndetësi, Slider

Këto ushqime mund të jenë të rrezikshme për beben tuaj

Një ndër kthesat kryesore për prindërit është momenti kur bebja fillon të hajë ushqim të fortë. A jeni të vetëdijshëm për të gjitha rreziqet që i bart ky ushqim? Fëmijëve duhet lejuar të hulumtojnë ushqimin, mirëpo me atë rast duhet pasur parasysh që ekzistojnë artikuj të cilët duhet shmangur derisa fëmija t’i mbushë së paku…

Mjeku nga Struga Nezir Sela ka kryer mbi 6.000 operacione në Austri: Ëndrra për t’u kthyer në vendlindje nuk është shuar! (VIDEO)
Qyteti, Shëndetësi, Slider

Mjeku nga Struga Nezir Sela ka kryer mbi 6.000 operacione në Austri: Ëndrra për t’u kthyer në vendlindje nuk është shuar! (VIDEO)

Aty ku janë shqiptarët, aty është edhe ekipi i emisionit “Me Diasporën” i televizionit Lajm, për të sjellë pranë opinionit sukseset e bashkëkombasve tanë që shquhen në profesionet e tyre kudo që janë nëpër Evropë dhe botë. Një bashkatdhetar që meriton vëmendje të posaçme është Nezir Sela nga Struga, ortoped me renome ndërkombëtare në Vjenë….

Ja si të shpëtoni nga gërhitja
Shëndetësi, Slider

Ja si të shpëtoni nga gërhitja

Askush nuk dëshiron t’i dëgjojë tingujt torturues të gërhitjes, prandaj disa nga metodat shumë natyrale, që do t’ju ndihmojnë t’i mbani zhurmat nën kontroll janë: Merrni vitaminë C- Vitamina C ndihmon në përmirësimin e sistemit imunitar dhe atë të frymëmarrjes. Një nga shkaqet kryesore të gërhitjes është bllokimi i rrugëve të ajrit nga sinuset. Duke…

Struganët Asim Musa dhe Armend Arsllani bën pranim dorëzimin e detyrës së zv.ministrit të shëndetësisë (FOTO)
Qyteti, Shëndetësi, Slider

Struganët Asim Musa dhe Armend Arsllani bën pranim dorëzimin e detyrës së zv.ministrit të shëndetësisë (FOTO)

Kuvendi i Republikës së Maqedonisë së Veriut në seancën e 120-të zgjodhi strugani Armend Arsllanin, zëvendësministrin e ri të Shëndetësisë,informon Struga Ekspres. Armend Arsllani është specialist i Urologjisë në Fakultetin e Mjekësisë në UKIM, i cili më parë ka punuar si mjek i mjekësisë së përgjithshme në Spitalin e Specializuar të Nefrologjisë në Strugë. Arsllani…

Kujdes, përdorimi i këtyre barnave për vetëm një javë shkakton diabetin
Shëndetësi, Slider

Kujdes, përdorimi i këtyre barnave për vetëm një javë shkakton diabetin

Një tabletë shumë e përdorur anti inflamatore e quajtur prednisolon, mund ta rris rrezikun e diabetit vetëm një javë pas përdorimit të saj, shkruan Dailymail, transmeton Gazeta Express. Më shumë se 3% e britanikëve, marrin glukokortikoide për ta trajtuar astmën, artritin, alergjitë, ekzemën si dhe çrregulimet e sistemit tretës. Mirëpo, sipas një studimi të fundit,…

Filipçe: Pagat e mjekëve-specialistë rriten për 25 për qind, për infermierët deri 10 për qind
Maqedoni, Shëndetësi, Slider

Filipçe: Pagat e mjekëve-specialistë rriten për 25 për qind, për infermierët deri 10 për qind

Nga muaji shkurt i vitit 2020 pagat e mjekëve-specialist do të rriten për 25 për qind, ndërsa për infermieret për 10 për qind, deklaroi sot ministri i Shëndetësisë, Venko Filipçe. Ai u shpreh se së bashku me të gjitha rritjet tjera nga viti 2018 deri tani paga e mjekut-specialist është rritur për 40 për qind,…

Strugani Armend Arsllani propozohet nga Zoran Zaev në postin e zv.ministrit të shëndetësisë
Qyteti, Shëndetësi, Slider

Strugani Armend Arsllani propozohet nga Zoran Zaev në postin e zv.ministrit të shëndetësisë

Strugani Armand Arsllani është nominuar nga Kryeministri Zoran Zaev në postin e zv / ministrit të ri të shëndetësisë, duke zëvendësuar Asim Musën, i cili dha dorëheqjen,informon Struga Ekspres. Nga 2013 deri në 2014, Arslani ka punuar si mjek÷e në Spitalin e Nefrologjisê në Strugë, dhe nga 2014 është specialist i urologjisë. (Struga Ekspres)

1 2 3 86
Struga Ekspres