Bota

Në protestën antislamike në Norvegji hidhet Kurani në tokë, shqiptari reagon fuqishëm (VIDEO)
Bota, Slider

Në protestën antislamike në Norvegji hidhet Kurani në tokë, shqiptari reagon fuqishëm (VIDEO)

Udhëheqësja e grupit të djathtë ekstrem “Stop Islamizimit të Norvegjisë” (Stop Islamisation of Norway-SION)”, Anna Braten zhvilloi një protestë për ndalimin e Islamit në Norvegji dhe ofendoi muslimanët duke hedhur Kur’anin në tokë, transmeton Anadolu Agency (AA). Grupi i djathtë ekstrem SION zhvilloi një protestë në rajonin Drammen ku jetojnë intensivisht muslimanët, që ndodhet rreth…

Krim i rëndë në Gjermani: Një shqiptar vret gruan e tij
Bota, Slider

Krim i rëndë në Gjermani: Një shqiptar vret gruan e tij

55 vjeçari kosovar ka vrarë gruan e tij duke e goditur me thikë në një park në qytezën Künzell të Gjermanisë. Gruaja u plagos aq keq nga goditjet me thikë, dhe vdiç gjatë operacionit, shkruan mediumi lokal Hessenschau në Gjermani. Gruaja 52-vjeçare u qëllua me thikë në një parking të veturave të premten pasdite. Kosovari…

Gratë në Zvicër sot protestuan për më shumë të drejta
Bota, Slider

Gratë në Zvicër sot protestuan për më shumë të drejta

Gratë në Zvicër protestuan të premten kundër, siç u tha, rrugës së ngadalshme të vendit drejt pranimit të barazisë. Protesta u zhvillua pasi një veprim i ngjashëm, më 1991, mblodhi gjysmë milioni gra në rrugë. Gratë zvicerane kanë bërë për kohë të gjatë fushatë për të përshpejtuar ritmin e barazisë gjinore. Ata u janë bashkuar…

Paul Pogba: Feja Islame më ka bërë njeri më të mirë
Bota, Slider

Paul Pogba: Feja Islame më ka bërë njeri më të mirë

Paul Pogba ka zbuluar se ai po ‘e pyeste vetveten mbi shumë gjëra’ përpara se të kthehej në Islam dhe të bëhej «më i qetë brenda». Ylli i Manchester United, i cili muajin e kaluar bëri një pelegrinazh në Mekë gjatë muajit të shenjtë të Ramazanit, nuk lindi si mysliman pavarësisht besimit të nënës së…

Tragjedi: Mërgimtari shqiptar humb jetën në vendin e punës në Uster të Cyrihut
Bota, Slider

Tragjedi: Mërgimtari shqiptar humb jetën në vendin e punës në Uster të Cyrihut

Në Nänikon, Komuna Uster, Kantoni i Cyrihut, ka humbur jetën në vendin e punës një punëtor i ndërtimit. Fjala është për një shtetas kosovar të moshës 58 vjeçare, i cili është rrëzuar nga lartësia prej tri metrash, shkruan blick.ch. Përkundër rianimacionit të bërë menjëherë pas aksidentit, kosovari ka vdekur në vendin ku është aksidentuar, njofton…

Myslimanët shqiptarë në Amerikë luten për Atdheun
Bota, Slider

Myslimanët shqiptarë në Amerikë luten për Atdheun

Besimtarët myslimanë në të gjithë botën sot po festojnë Fitër Bajramin ku po përcillen urimet. Besimtarët myslimanë që jetojnë në Shtetet e Bashkuara kanë falur Bajramin në xhaminë në Connecticut të udhëhequr nga Imami Gazmend Aga nga Komuniteti Mysliman Shqiptaro-Amerikan. “Fitër Bajrami është ditë feste dhe reflektimi. Është ditë gëzimi, sepse treguam devotshmërinë tonë duke…

Dy miliard mysliman do të gëzojnë nesër festën e Fitër Bajramit
Bota, Slider

Dy miliard mysliman do të gëzojnë nesër festën e Fitër Bajramit

Siç njoftojnë nga Ministria e Punës dhe Politikës Sociale, dita e parë e Fitër Bajramit më 4 qershor të vitit 2019 është ditë pushimi për gjithë qytetarët e Republikës së Maqedonisë së Veriut. Nga Ministria e Punës dhe Politikës Sociale urojnë të gjithë qytetarët festën e Fitër Bajramit. Pas katër qershorit, festa shtetërore janë 2…

1 2 3 86
Struga Ekspres