/div>
Loris
Kupa
ezgif-com-add-text-2
Dhoma-Energy Reklamo ketu!

Shqipëri

62 vjeçari mbytet në Shëngjin
Shqipëri, Slider

62 vjeçari mbytet në Shëngjin

Një 62-vjeçar ka gjetur vdekjen këtë të enjte në Lezhë. Bëhet fjalë për një pushues nga Kosova, i cili sipas policisë, rrezikoi të mbytej teksa ndodhej në plazh dhe megjithëse u arrit të nxirrej i gjallë nga uji, fatkeqësisht ndërroi jetë në spital. “Rreth orës 13:25, në vendin e quajtur “Rana e Hedhun” në Shëngjin,…

Berisha: Fadil Hoxha ishte tradhtar
Shqipëri, Slider

Berisha: Fadil Hoxha ishte tradhtar

Ish-kryeministri i Shqipërisë dhe ish-lideri i PD-së, Sali Berisha e ka quajtur tradhtar Fadil Hoxhën për shkak të anulimit të konferencës së Bujanit, e cila Kosovës i njihte të drejtën e plebishitit atë kohë. Duke folur në një intervistë speciale për Tv Dukagjini lidhur me idenë për ngritjen e një përmendore në Gjakovë, Berisha tha…

“Numri i shqiptarëve në Turqi është më i madh se popullsia aktuale e Shqipërisë”
Shqipëri, Slider

“Numri i shqiptarëve në Turqi është më i madh se popullsia aktuale e Shqipërisë”

Ambasadori i Turqisë në Tiranë, Murat Ahmet Yörük në një intervistë për Agjencinë Telegrafike Shqiptare u shpreh se, “sot ne kemi marrëdhënie të përkryera me Shqipërinë në fushat politike, ekonomike-tregtare, kulturore, ushtarake dhe të tjera. Ne jemi të kënaqur që Qeveria Shqiptare e ka shpallur vendin tonë si “partner strategjik”. Falë besimit reciprok, vullnetit të…

Si e hoqën gratë shqiptare ferexhenë?
Shqipëri, Slider

Si e hoqën gratë shqiptare ferexhenë?

Gazeta franceze, “L’Intransigeant”, ka botuar, të mërkurën e 31 marsit 1937, në faqen nr.3, një shkrim në lidhje me vendimin historik të Mbretit Zog për heqjen e “çarçafit – ferexhesë” nga gratë shqiptare. Si u prit ky vendim në Tiranë dhe në mbarë Shqipërinë? Në vijim, do të gjeni shkrimin e plotë, të sjellë në…

Ndërron jetë Luan Hajdaraga
Shqipëri, Slider

Ndërron jetë Luan Hajdaraga

Për tre ditë do të mbushte plot 70 vjeç, por ka mbyllur sytë pas një sëmundje të rëndë që kaloi. Luan Hajdaraga, një personalitet mjaft i njohur në skenën politike shqiptare, ndërroi jetë këtë të hënë pas disa muajsh që pësoi ishemi cerebrale në momentin që po udhëtonte me makinë në pikën kufitare Qafë Thanë.

Si u copëtua për të dytën herë Shqipëria pas konferencës së Londrës (FOTO)
Shqipëri, Slider

Si u copëtua për të dytën herë Shqipëria pas konferencës së Londrës (FOTO)

Kryengritjet e armatosura të shqiptarëve të viteve 1910, 1911, 1912, nxitën shtetet ballkanike që të vepronin me shpejtësi në copëtimin e trojeve shqiptare. Serbia, Bullgaria, Mali i Zi dhe Greqia lidhën aleanca politike dhe ushtarake ndërmjet tyre dhe në tetor të vitit 1912 dhe i shpallën luftë Perandorisë Osmane duke shënuar kështu edhe fillimin e…

Tjetër shqiptar goditet nga rrufeja!
Shqipëri, Slider

Tjetër shqiptar goditet nga rrufeja!

Një qytetar në moshën 47 vjeçare është goditur nga rrufeja teksa po kulloste bagëtitë e tij. Ngjarja ka ndodhur në Malin e Tërbunit në Pukë. Policia njofton se 47 vjeçari Kastriot Nikolla është dërguar në ugjencë me spital dhe fatmirësisht, ka arritur t’i shpëtojë vdekjes. Kjo është e disata herë që brenda një harku të…

1 39 40 41 42 43 61
error: Content is protected !!
Struga Ekspres