/div>
Loris
ezgif-com-add-text-2
Dhoma-Energy Reklamo ketu!

Maqedoni

Referendumi në Maqedoni: Dështoi Europa!
Maqedoni, Slider

Referendumi në Maqedoni: Dështoi Europa!

Opinionisti dhe analisti, Fatos Lubonja, ka deklaruar se një pjesëmarrje e vogël në referendumin e Maqedonisë është tregues i qartë, i cili lidhet dhe pasqyron dështimin e Europës. Teksa ka folur në rubrikën “opinion”, Lubonja shtoi faktin se nacionalizmi në Maqedoni po vjen në rritje, ndërsa në pah sipas tij, po dalin idetë nacionaliste që…

BESA edhe zyrtarisht i takon Kasamit (dokument)
Maqedoni, Slider

BESA edhe zyrtarisht i takon Kasamit (dokument)

Lëvizja BESA edhe zyrtarisht i takon grupit me kryetar Bilall Kasami. Kështu ka vendosur Gjykata Themelore 2 e Shkupit, e cila tashmë vendimin gjyqësor ia ka dorëzuar Regjistrit gjyqësor për partitë politike, Gazetës Zyrtare, si dhe Regjistrit qendror të Maqedonisë, shkruan gazeta KOHA. Vendimin në fjalë, Gjykata Themelore e ka sjellë një ditë pasi Gjykata…

Osmani: Shqiptarët votuan më shumë se në zgjedhje
Maqedoni, Slider

Osmani: Shqiptarët votuan më shumë se në zgjedhje

Institucionet kanë legjitimitet për të zbatuar marrëveshjen me Greqinë. Shumica dërrmuese e qytetarëve që votuan në referendum kërkojnë anëtarësimin e vendit në NATO dhe BE dhe mënyra më e mirë që kjo të bëhet është miratimi i ndryshimeve kushtetuese në Kuvend në të kundërtën mund të shqyrtohet mundësia edhe e zgjedhjeve të parakohshme parlamentare. Kështu…

Brukseli nuk e minon Marrëveshjen e Prespës, vëmendja kthehet ndaj deputetëve
Maqedoni, Slider

Brukseli nuk e minon Marrëveshjen e Prespës, vëmendja kthehet ndaj deputetëve

Një ditë pas referendumit, Bashkimi Evropian, përmes komisarit për zgjerim, Johanes Han dhe përfaqësuese së lartë për politikë të jashtme, Federika Mogerini, porositi se rezultati nga referendumi është shenjë për mbështetje nga qytetarët si për Marrëveshjen e Prespës, ashtu edhe për ardhmërinë evropiane të vendit. “Në mënyrë të qetë dhe demokratike shumica e madhe e…

Shtrenjtohet nafta dhe benzina
Maqedoni, Slider

Shtrenjtohet nafta dhe benzina

Nga mesnata do të ketë çmime të reja për benzinën dhe naftën, njofton Struga Ekspres. Sipas vendimit të Komisionit Rregullator të Energjisë, derivatet e naftës do të rriten me një denarë. Nga mesnata, çmimi me pakicë i Eurosuper BS-95 do të jetë 73,50 denarë për litër, Eurosuper BS-98 do të jetë 75 denarë, ndërsa Eurodiesel…

Pjesёmarje e ulёt, Referendumi i pavlefshёm
Maqedoni, Slider

Pjesёmarje e ulёt, Referendumi i pavlefshёm

Sipas KSHZ pjesёmarrja nё referendum ishte 34 pёrqind. Si rrjedhojё referendumi pёr tё ardhmen e Maqedonisё rezulton i pavlefshёm, pasi nё tё do tё duhej tё merrnin pjesё mё shumё se gjysma e 1.8 milionё zgjedhёsve. Nё votim morёn pjesё 34 pёrqind e 1,8 milionё qytetarёve me tё drejtё vote, njoftoi Komisioni Shtetёror i Zgjedhjeve…

Mbi 260 mijë shqiptar votuan për NATO dhe BE! (DOKUMENT)
Maqedoni, Slider

Mbi 260 mijë shqiptar votuan për NATO dhe BE! (DOKUMENT)

Statistikat zyrtare të Komisionit Shtetëror Zgjedhor shfaqin të fhëna që në Referendumin e 30 shtatorit për NATO dhe BE votuan mbi 260 mijë votues shqiptar, me ç’rast dëshmohet se shqiptarët edhe një herë dëshmojnë se janë pro-evropian, shkruan TS. Të gjithë komunat me shumicë shqiptare gati se arritën 50 përqindshin e daljes në zgjedhje për…

Dёshtimi i referendumit nё Maqedoni, njё mёsim i hidhur
Maqedoni, Slider

Dёshtimi i referendumit nё Maqedoni, njё mёsim i hidhur

Pjesёmarrja e ulёt nё referendumin pёr emrin nё Maqedoni ёshtё njё pikёnisje e keqe pёr zhvillimin e mёtejshёm tё vendit, mendon Adelheid Feilcke. Dёshtimi qartazi i referendumit nё Maqedoni si rrjedhojё e njё pjesёmarrjeje shumё tё ulёt ёshtё njё mёsim i hidhur pёr shumё palë: Pёr qeverinё nё Shkup, pёr qeverinё nё Athinё, pёr mbёshtetёsit…

1 552 553 554 555 556 871
error: Content is protected !!
Struga Ekspres