Shëndetësi

Shëndetësi, Slider

Ja cilat jane efektet e gjumit pasdite

Gjumi i pasdites pushon trurin dhe përmirëson funksionet e kujtesës, ka dëshmuar një hulumtim i ri. Mirëpo, ky studim në fakt vërteton se është e dobishme të flihet, por jo edhe të flihet në gjumë të thellë. Gjumi i shkurtër prej gjithsej dhjetë minutash zvogëlon lodhjen edhe pse shumica e hulumtimeve tjera kanë dëshmuar se…

Shëndetësi, Slider

Bletët gjallërojnë prodhimin e luleshtrydheve organike

Falë bletëve që përdoren kundër luftës me sëmundjet biologjike dhe në pjalmim, në kultivimin e luleshtrydheve është arritur trefishimi i prodhimit të këtij fruti. Bletët kanë gjallëruar prodhimin e luleshtrydheve organike. Në projektin “Luleshtrydhe me bletë”, që ka filluar të aplikohet me mbështetjen e fondeve të Bashkimit Evropian, bëjnë pjesë 7 vende, përfshire edhe Turqinë….

Shëndetësi, Slider

Ja çfarë dëmi ju ofron alkooli

Përveç duhanit një ves tjetër i dëmshëm është edhe alkooli. Edhe ky ves është shkaktar i një vargu të gjerë sëmundjesh duke filluar që nga aparati tretës, mëlçia, pankreasi e deri në dëmtime të pakthyeshme të sistemit nervor qendror. Në mëlçi alkooli i konsumuar shkakton dëmtime të qelizave hapatike, dëmtim që progreson në kohë dhe…

Shëndetësi, Slider

Ja disa te verteta per guret ne veshka

Për shkaqe të panjohura numri i personave me gurë në veshka është rritur në vitet e fundit. Në vitet’ 70 të shekullit të kaluar, 3.8 % e njerëzve kishin problem me gurët në veshka, në vitet ‘90 ky numër u rrit në 5.2%, ndërsa në vitin 2010, konsiderohet 5.8 % e popullsisë botërore me gurë…

Shëndetësi, Slider

Hudhra, ilaçi i shëndetit tonë

Hudhra është përdorur shumë dekada më parë, dhe është përdorur nga të gjitha moshat. Pavarësisht erës jo të këndëshme sërish ajo mbetet një ushqim ilaç për shëndetin tonë. Studimet e kryera sugjerojnë se hudhra luan një rol efektiv kundër presionit të lartë të gjakut, sëmundjeve kardiovaskulare, kolesterolit si dhe disa llojeve të tjera të sëmundjeve….

Shëndetësi, Slider

Dobite e farave te lulediellit

Hani fara sa me shume,do jeni me te shendetshem Farat e lulediellit janë burim i shkëlqyeshëm i vitaminave B1, B5 dhe E. Vitamina E është shumë e rëndësishme pasi që vepron si një antioksidant në trupin tonë dhe lufton radikalët e lirë. Vitamina E konsiderohet si një vitaminë kundër plakjes dhe shton imunitetin. Më së…

Shëndetësi, Slider, Uncategorized

KISHTE 360 KG,TANI KA 90 KG

GRUAJA NGA 360 KG QE MBANTE MBI SUPE, HUMBI 270 NE PAK KOHE Rosales vendosi që bëj një rikthim në jetë dhe që nga viti 2011 ajo filloi të fitojë shumë peshë, ku arriti në 360kg. Ajo humbi shumicën e peshës së saj me 11 operacione, duke përfshirë një procedurë shtesë për heqjen e mishit…

Shëndetësi, Slider

Harroni ilaçet,mendimet pozitive sherojne dhimbjet

VETEM MENDIMET POZITIVE SHEROJNE DHIMBJET Sipas një studimi të menduarit në mënyrë pozitive mund të lehtësojë dhimbjet fizike. Vetëm pesë minuta terapi me mendime të bukura e optimiste mund të reduktojë dhimbjet deri në 60%. 34 vullnetarë kanë marrë pjesë në një provë ku iu është injektuar një dhimbje e ngjashme me eksperiencën e djegies….

Shëndetësi, Slider

THUANI JO SEMUNDJES SE VESHKAVE

Për parandalimin e sëmundjeve të veshkave duhet të bëni rregullisht aktivitet fizik. Marrja me aktivitet fizik në mënyrë të moderuar të paktën 30 minuta në ditë në pesë ditë të javës. Aktiviteti fizik zhvillohet duke ecur me ritëm mesatar, duke vrapuar, duke lëvizur me biçikletë, etj. Aktiviteti fizik është i rëndësishëm për funksionin e veshkave,…

1 82 83 84 85 86
Struga Ekspres