Shëndetësi

Pesë vjet në jetë i kalojmë duke u brengosur
Shëndetësi, Slider

Pesë vjet në jetë i kalojmë duke u brengosur

Në detin e të dhënave për atë se në çka e shpenzojmë kohën në jetë, shqetësimet kanë filluar të zënë një pjesë të madhe të jetës. Pavarësisht asaj në çka besoni, a kemi një jetë ose shumë jeta, pesë vjet të shpenzuara duke u brengosur është humbje irracionale e kohës. Çka është më e keqja,…

Ndryshimi te fëmija juaj, sinjal që duhet ta çoni te mjeku
Shëndetësi, Slider

Ndryshimi te fëmija juaj, sinjal që duhet ta çoni te mjeku

Çdo situatë kur është fjala për shëndetin e fëmijëve, apo kur është akoma bebe e cila nuk mund të tregojë se çfarë i dhemb, për prindërit është më shumë se traumatike, posaçërisht për ata të cilët për herë të parë janë bërë prindër. Mirëpo, ndonjëherë janë shenjat të cilat tregojnë që ekzistojnë probleme të caktuara…

Kur ta lexoni këtë lajm nuk do të hani më KURRË donera
Shëndetësi, Slider

Kur ta lexoni këtë lajm nuk do të hani më KURRË donera

Njëri nga ushqimet më të popullarizuara në botë së shpejti mund të ndalohet në Bashkimin Evropian. Ushqimi i popullarizuar mund të goditet nga një ligj i ri që do të ndalonte shtimin e fosfatit në mish të ngrirë, transmetojnë mediat botërore. Duke pasur parasysh se është shumë popullor, ekziston një shqetësim i madh lidhur me…

Ja cilat sëmundje i shëron ftoi
Shëndetësi, Slider

Ja cilat sëmundje i shëron ftoi

Dobitë ushqyese dhe mjekësore të ftoit për njeriun ende nuk janë të studiuara mirë por, nga të dhënat e deritanishme të shkencës del në pah se ftoi në dallim nga molla dhe dardha ka disa përparësi në drejtime të ndryshme. Ndonëse cilësohet si një frut me pak kalori, përmban antioksidantë poli-fenolike jetike. Lëndët catechin dhe…

A duhet të ushqehemi me organet e kafshëve?
Shëndetësi, Slider

A duhet të ushqehemi me organet e kafshëve?

Ka shumë persona të cilët nuk konsumojnë mish të organeve për shkak se mendojnë që nuk janë të shëndetshme, sepse ato filtrojnë toksinat nga trupi i kafshëve. Shpesh, kjo bëhet edhe një problem duke çuar në neveri ndaj këtyre pjesëve të mishit. Por, duhet të dini se mishi i organeve, sidomos mëlçisë janë plot multivitamina….

Kafja e ul rrezikun e infarkteve në zemër
Shëndetësi, Slider

Kafja e ul rrezikun e infarkteve në zemër

Kafja ndihmon në uljen e infarkteve të njeriut. Çdokush mund të reduktojë rrezikun e sulmeve në zemër apo infarktit thjesht duke pirë dhe një filxhasn kafe më shumë në ditë, sipas një studimi të ri. Studimi thotë se me çdo filxhan kafe, pija ul rrezikun e sulmeve në zemër me 8 për qind, dhe infarktin…

Disa meshkujve nuk u rritet mjekra, ja pse
Shëndetësi, Slider

Disa meshkujve nuk u rritet mjekra, ja pse

Mësoni pse disa meshkujve nuk u rritet mjekra. Falë hipsterëve dhe njerëzve me mjekra, mjekrat janë bërë modë përsëri. Meshkujt të cilët kanë fatin të rritin mjekrën e mbajnë atë me krenari. Pas të gjithash, ata konsiderohen edhe më tërheqës sesa pa mjekër. Dhe në anën tjetër, ka meshkuj të cilët mezi ia dalin apo…

Kujdes, pagjumësia ju dëmton trurin
Shëndetësi, Slider

Kujdes, pagjumësia ju dëmton trurin

Situata bëhet më e rrezikshme kur e kalojmë gjithë natën pa vënë gjumë në sy. Nga një studim i kryer prej “Beth Israel Deaconess Medical Center” në Boston, tregon se ata që flenë 6 orë gjate një ditë dhe më pas mundohen ta rikuperojnë mungesën me 10 orë gjumë ditën tjetër, kjo nuk vlen. Sipas…

1 41 42 43 44 45 60
Struga Ekspres