Rajoni

Sot katër vjet, kur droni me shqiponjë ‘’dridhi’’ Beogradin (VIDEO)
Rajoni, Slider

Sot katër vjet, kur droni me shqiponjë ‘’dridhi’’ Beogradin (VIDEO)

Sot janë bërë katër vite që prej kur një momenti emocional kaploi zemrat e shqiptarëve anë e mbanë botës në ndeshjen, Serbi Shqipëri. Isha ora, 21:27 në Beograd, në ndeshjen në kuadër të eliminatoreve për Kampionatin Evropian, ”Euro 2016”. Pavarsisht problemeve në fillim të tifozëve serb, sidomos te intonimi i himnit, ndeshja filloi me Shqipërinë…

Ushtari i dy luftërave çlirimtare pa kulm mbi kokë, ja kush është
Rajoni, Slider

Ushtari i dy luftërave çlirimtare pa kulm mbi kokë, ja kush është

Rexhep Aliu, ish luftëtarë i UÇK-së dhe UÇPMB-së edhe pas periudhës së dy luftërave jeton në kushte tejet të vështira. Ai u kthye nga Zvicrra për realizimin e idealit dhe aspiratave kombëtare duke ju bashkëngjitur bashkëveprimtarëve të vet në Luftën e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës dhe Ushtrisë Çlirimtare për Preshevë, Bujanoc dhe Medevegjë. Përderisa shumë…

Në Bullgari kapen 712 kg heroinë në vlerë prej 23 milionë eurosh
Rajoni, Slider

Në Bullgari kapen 712 kg heroinë në vlerë prej 23 milionë eurosh

Shërbimi Doganor i Bullgarisë ka njoftuar se zyrtarët e saj kanë konfiskuar 712 kilogramë heroinë, e cila ndodhej në dy kamionë iranianë që erdhën në Bullgari nga Turqia. Doganierët vlerën e heroinës e përcaktuan në rreth 23 milionë euro. Droga u gjet në dy kamionë me targa iraniane në kalimin kufitar Kapitan Andreevo. Kamionët transportonin…

Kosova i kërkon Tiranës eshtrat e Hasan Prishtinës
Rajoni, Slider

Kosova i kërkon Tiranës eshtrat e Hasan Prishtinës

Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli thotë se i ka dërguar letër zyrtare autoriteteve shtetërore në Tiranë që eshtrat e Hasan Prishtinës të prehen në Kosovë. Iniciativa është ndërmarrë në 85 vjetorin e vdekjes së themeluesit të Lëvizjes Kombëtare për çlirimin e Kosovës dhe heroit të madh të Pavarësisë së Shqipërisë. Veseli thotë se…

Shqiptarët si evropianët, më pak anëtarë në familje
Rajoni, Slider

Shqiptarët si evropianët, më pak anëtarë në familje

Numri i familjeve me një ose dy anëtarë në Shqipëri është rritur. Mesatarisht në 2017-n, 16% e familjeve kishin në përbërjen e tyre një ose dy pjesëtarë. Bazuar në të dhënat e INSTAT dhe në përllogaritjen e “Monitor”, numri i familjeve të vogla në Shqipëri është rritur me 2% krahasuar me një vit më parë….

Avionët ushtarakë serbë sërish mbi Preshevë
Rajoni, Slider

Avionët ushtarakë serbë sërish mbi Preshevë

Forcat Ajrore të Serbisë që sot do të jenë përsëri prezent mbi Preshevë. Sipas mediave serbe, avionët ushtarakë serbë do të fluturojnë mbi Preshevë si pjesë e trajnimit të rregullt të fluturimit. Fluturime të ngjashme do të ketë edhe në Nish dhe trajnimi mbi fluturimin në këtë zonë do të bëhet deri më 10 gusht….

1 2 3 4 10
Struga Ekspres