Opinion

Njerëzit ikin prej këtu sepse nuk duan fatin e fëmijëve të vet ta lënë në dorë të matrapazëve, militantëve dhe servilave
Opinion, Slider

Njerëzit ikin prej këtu sepse nuk duan fatin e fëmijëve të vet ta lënë në dorë të matrapazëve, militantëve dhe servilave

NJERËZIT IKIN PREJ KËTU SEPSE… Njerëzit ikin prej këtu, sepse institucionet nuk e kryejnë punën e vet. Njerëzit ikin prej këtu sepse mjekët nuk i shikojnë si pacientë, por si myshteri, Njerëzit ikin prej këtu sepse mësuesi serioz është degraduar, kurse laperat dhe servilat janë bërë drejtues shkollash, Njerëzit ikin prej këtu sepse institucionet ia…

MJAFT shembjes së URAVE të tolerancës në Strugë me INJORANCËN e pacipë që tregohet mbi URË
Opinion, Slider

MJAFT shembjes së URAVE të tolerancës në Strugë me INJORANCËN e pacipë që tregohet mbi URË

Fatmir Emush Ministër kulture shqiptar/apo jo, fare e parëndësishme. Mbremjet e poezisë në Strugë mbeten po të njëjtat , përjashtuese dhe neglizhuese ndaj cdokujt qe nuk flet maqedonisht apo anglisht. Kultura do ishte ajo që nuk do bënte dallime etnike ,racore apo gjuhësore në cdo cep të botës ,vetëm tek ne ketu ndodhë e kundërta….

Manastiri i SHËN NAUMIT
Opinion, Slider

Manastiri i SHËN NAUMIT

Prof. Nebi Dervishi MANASTIRI I SHËN NAUMIT Manastiri i Shën Naumit është kishë mesjetare. Në themelet e kishës së sotme të Shën Naumit, që gjendet 30 km. larg, në jug të Ohrit, në bregun e Liqenit të Ohrit dhe në afërsi të kufirit shtetëror shqiptaro-maqedon, janë konstatuar mbeturinat e një kishe të vjetër të Shën…

Pak femra, shumë plastikë… Shumë meshkuj, pak burra!
Opinion, Slider

Pak femra, shumë plastikë… Shumë meshkuj, pak burra!

Nga Holta Heba Keqardhja sa vjen dhe shtohet kur sheh se femrave të sotme i ka humbur pastërtia dhe dlirësia shpirtërore e fizike. Kanë humbur gjithçka. Të gjitha gati njësoj. Të mbushura me botokse e ndërhyrje kirurgjikale me qëllimin e vetëm për të qenë moderne dhe të pranuara nga kjo shoqëri që me keqardhje po…

Marrëveshja e Ohrit nuk u realizua por disa njerëz realizuan ëndërrat e tyre dhe gjëra që vet as në ëndërr nuk i kishin parë
Opinion, Slider

Marrëveshja e Ohrit nuk u realizua por disa njerëz realizuan ëndërrat e tyre dhe gjëra që vet as në ëndërr nuk i kishin parë

Nga dr.Artan Dika Disa nga qibritash u bënë drejtorë, nga badihavxhi rrugësh u bënë ministra, nga juristë e ekonomistë që në studime lusnin mësimdhënësit për notë kaluese sa për të siguruar bukën e gojës u bënë drejtues institucionesh me peshë, nga blerës të diplomës së mjekut u bënë përfaqësues me mindila të shëndetësisë në vend,…

Struga, pashallëku shqiptar ose oaza e keqmenaxhimit!
Opinion, Slider

Struga, pashallëku shqiptar ose oaza e keqmenaxhimit!

Struga, pashallëku shqiptar ose oaza e keqmenaxhimit! Opinion nga Merita Qenani, Luzern CH. Tre herë në emer të kombit, një herë për hir të bashkëjetesës në krye të Strugës erdhën shqiptarët, rezultati i menaxhimit të hidheron. Struga ndryshoj prej një qyteti simpatik në një katutund të madh kaotik. E gjith kjo vepër e shqiptarisë. Ju…

Shqiptarët nuk mund të shkëmbejnë dy troje shqiptare
Opinion, Slider

Shqiptarët nuk mund të shkëmbejnë dy troje shqiptare

Takimi më i fundit mes presidentëve të Serbisë dhe të Kosovës, me ndërmjetësimin e përfaqësueses së lartë europiane për politikat e jashtme, Frederica Mogherini, u pasua me deklarata që hedhin idenë jo të re për ndarje të Kosovës dhe për shkëmbim territoresh me Serbinë. Bëhet fjalë për një marrëveshje “demarkacioni” që Kosova veriore, e cila…

Pollozhani: Hileqarë, unë nuk kam kombësi maqedonase (FOTO)
Opinion, Slider

Pollozhani: Hileqarë, unë nuk kam kombësi maqedonase (FOTO)

KUR KE PUNE ME HILEQARË Vini re! Derzhavjanstvo/ makedonsko Shtetesia/ Maqedonise Nationality/ macedonian- kombesia, maqedonase. Une, dhe as ti, nuk kemi kombesi maqedonase por shqiptare. Pjesemarresi shqiptar ne grupin e punes per hartimin e ligjit, ose ka qene analfabet ose i verber. Nen fjalen nationality duhet te shkruaje albanian dhe jo macedonian. Marreveshja me Greqine…

Kufijtë janë të shënuar me gjak e lotë!
Opinion, Slider

Kufijtë janë të shënuar me gjak e lotë!

Shkruan: Emad MEHMETI Nëse kufijt e Ballkanit do “korigjoheshin” sipas burrështetasve të këtyre hapësirave, atëher ato do ribëheshin “sezonalisht” dhe sa herë që të ishte ne hall – për të mbetur në pushtet ndonjë politikan ballkanas. Pastaj, sikur hartat e shteteve të Ballkanit të redifinoheshin sipas ambicieve megallomane të popujve të këtushem, atëher nuk do…

1 2 3 4 5 25
Struga Ekspres