Opinion

Dr.Luljeta Mulaki: E nderuar femër shqiptare e vendit tim
Opinion, Slider

Dr.Luljeta Mulaki: E nderuar femër shqiptare e vendit tim

Ti që ke vendosur kurorën një pëllëmbë mbi kokë në ahengun familjar, a thua se do të shpallesh princesha e mbrëmjes. Ti që valëvit fustanin model princeshash, qindra dollarësh dhe që është arritja më e madhe e përditshmërisë tënde. Ti që kalon orë të tëra para pasqyrës te parukierja me lekët e burrit për të…

Luljeta Mulaki: Dr.Asim Musa ke moralin dhe pastërtinë brenda vetes, nuk të duhet dëshmitar, prokurorë dhe as gjykatë
Opinion, Qyteti, Slider

Luljeta Mulaki: Dr.Asim Musa ke moralin dhe pastërtinë brenda vetes, nuk të duhet dëshmitar, prokurorë dhe as gjykatë

MORRALI E NJERZILLEKU, INSTITUCIONI MË I LARTË I SHOQËRISË! I nderuar Doktor A.MUSA e gjith kjo ngjarje mbase (jo rastësisht) por fatmirsisht ju sprovoi juve dhe na dha mësimin neve, që kur ke morralin dhe pastërtinë brenda vetes nuk ke frigë të përballesh me të vërtetën në çdo lloj forme! Nuk të duhet dëshmitar, as…

Nuhi Sela: Ku jemi dhe ku duhet të jemi! (pjesa e dytë)
Opinion, Slider

Nuhi Sela: Ku jemi dhe ku duhet të jemi! (pjesa e dytë)

KU JEMI DHE KU DUHET TE JEMI – 2- Një nga temat më kryesore për Republikën e Maqedonisë së Veriut dhe Republikën e Shqiperisë para disa dite ishte procesi i bisedimeve për anëtarësim në Unionin Evropian apo caktim date për negociatat e anëtarësimit në UE. Bisedimet janë të qarta jo vetëm për shtetin, por edhe…

Adriatik Kelmendi: Pushtetarët shqiptarë në Maqedoni nuk janë në gjendje të shtrojnë 15 km rrugë drejt Kosovës
Maqedoni, Opinion, Slider

Adriatik Kelmendi: Pushtetarët shqiptarë në Maqedoni nuk janë në gjendje të shtrojnë 15 km rrugë drejt Kosovës

Gazetari, opinionisti dhe analisti i njohur nga Kosova, Adriatik Kelmendi ka pushtetarët shqiptarë në Maqedoninë e Veriut, sepse sipas tij për kaq shumë vite nuk kanë bërë as edhe një kilometër autostradë drejt Kosovës. Të gjitha investimet në autostrada sipas Kelmendit, janë fokusuar drejt Greqisë, Sërbisë dhe Bullgarisë, përcjell in7. “Sa i merr seriozisht shteti…

KUSH PËRGATIT ATENTAT NDAJ ALBIN KURTIT ?!
Opinion, Slider

KUSH PËRGATIT ATENTAT NDAJ ALBIN KURTIT ?!

KUSH PËRGATIT ATENTAT NDAJ ALBIN KURTIT ?! “Përderisa akoma po zhvillohet rinumërimi i votave në Kosovë,grupe ekstremiste nga PDK po përgatisin atentat ndajë liderit të VETVENDOSJES z.Albin KURTIT ! Hera e parë, që miku im Gjenerali shqiptaro-amerikan Muharrem Maralusha po bën publike një kurth të ngritun kundër një politikani e në kte rast kundër kryeministrit…

Asim Musa: Ra “FIKSI” dhe u pamë
Opinion, Slider

Asim Musa: Ra “FIKSI” dhe u pamë

Nga dr.Asim Musa • Urolog në spitalin e Strugës Shkrimtari ynë i madh kombëtar Ismail Kadare ka një novelë që e titullon “Ra ky mort e u pamë”. Ai tregon sesi ngjarjet e dhimbshme e të përgjakshme të vitit 1981 në Kosovë shërbyen që ne të njiheshim më mirë me njeri tjetrin, mes veti, mes…

Nusret Ziba: Struga ime, Strugë moj!
Opinion, Qyteti, Slider

Nusret Ziba: Struga ime, Strugë moj!

Struga ime Strugë moj! Isha në hamendje a të shkruaj a të hesht.Por përsëri mbisundoi kjo e para.Sikur të kisha atë grushtin Migjenian e ti bija kësaj Strugës që nuk bëzan.Struga ime e strukur,e heshtur,e katandisur si mos më keq e ngulfatur dhe e nëpërkëmbur e tkurrur dhe e zhytur në harresë. Struga ime qe…

ALEANCA, BESA, ALTERNATIVA + Blerim Reka = 120 mijë vota
Opinion, Slider

ALEANCA, BESA, ALTERNATIVA + Blerim Reka = 120 mijë vota

Bekim Tateshi -ASH “Pas dr. Ziadin Selës dhe prof. Fadil Zendelit, në një të ardhme të afërt (sa më shpejtë, më mirë), pres të reflektojnë burrërisht dhe pozitivisht, prof. Bilall Kasami, Afrim Gashi dhe prof.dr.Blerim Reka dhe të rrumbullaksohet formimi i një Fronti opozitar shqiptar kundrejt Ilinditasve me luan të zgjebosur dhe satelitëve jonatyror të…

Abdulla Mehmeti: Si të tejkalohen inatet, përçarjet dhe ndasitë, që të fitojnë shqiptarët në Maqedoni?
Opinion, Slider

Abdulla Mehmeti: Si të tejkalohen inatet, përçarjet dhe ndasitë, që të fitojnë shqiptarët në Maqedoni?

Abdulla Mehmeti Ata që i kanë planifikuar, përgatitur, përkrahur dhe realizuar përçarjet dhe ndarjet e partive politike të shqiptarëve në Maqedoni, që kurrë dy bashkë të mos i bëjnë, e kanë menduar mirë se buka e thyer nuk mund të ngjitet sërish. Asnjëra parti politike më serioze e shqiptarëve nuk u ka rrezistuar këtyre planeve…

1 2 3 4 55
Struga Ekspres