Bota

Zvicra kërkon punëtorë, ja profesionet ku pritet të punësohen 17 mijë të huaj
Bota, Slider

Zvicra kërkon punëtorë, ja profesionet ku pritet të punësohen 17 mijë të huaj

Në kohën e dixhitalizimit dhe ndryshimit teknologjik, Zvicra po përballet me mungesën e inxhinierëve edhe specialistëve të telekomunikacionit. Dhe situata ka gjasa të përkeqësohet në vitet e ardhshme. Për shkak se industria nuk është vetëm në rritje, por shumë prej tyre gjithashtu dalin në pension. Industria e Teknologjisë së Informacionit dhe Komunikimit (ICT) po rritet….

Gjejnë në bodrum një qyp me florinj (FOTO)
Bota, Slider

Gjejnë në bodrum një qyp me florinj (FOTO)

Një qyp me florinj është gjetur në bodrumin e Teatrit “Cressoni” në Como të Italisë. Ishin disa nga punëtorët ata që nisën prishjen e tij, por kuptuan se diçka ndodhej në bodrum, nën gërmadha. Ministri i Kulturës Alberto Bonisoli në një njoftim për shtyp është shprehur: Ende nuk dimë detaje të rëndësisë historike dhe kulturore…

Ky është qyteti me më së shumti miliarderë në botë
Bota, Slider

Ky është qyteti me më së shumti miliarderë në botë

Falë Hong Kongut dhe Kinës, Azia ka shënuar rritjen më të madhe midis më të pasurve. Hong Kong ka tejkaluar zyrtarisht Nju Jorkun nga numri i njerëzve më të pasur në botë. Në Hong Kong ka rreth 10,000, ndërsa në Nju Jork rreth 9,000 miliarderë,. Ndër dhjetë qytetet me banorët më të pasur në botë…

Politico: Të vizatosh kufij të rinj, me gishtin në këmbëz të armës!
Bota, Slider

Politico: Të vizatosh kufij të rinj, me gishtin në këmbëz të armës!

Një nga mediat politike më të njohura në Europë, “Politico”, i ka kushtuar në numrin e saj të radhës, karikaturën kryesore në ballinë, zhvillimeve të fundit për një marrëveshje të mundshme mes presidentëve Vuçiç dhe Thaçi, për një “korrigjim kufijsh” mes vendeve të tyre, Serbi dhe Kosovë. Në karikaturën e realizuar nga Ali Walker shfaqen…

I ngeli djalin në klasë, shqiptari rreth mësuesin
Bota, Slider

I ngeli djalin në klasë, shqiptari rreth mësuesin

Ishte dita e së vërtetës për nxënësin e ri, i cili pavarësisht se kishte studiuar nuk kishte arritur t’i kalonte provimet. Menjëherë pas zbulimit të situatës, babai i djalit një 53-vjeçar nga Shqipëria, ka shkuar në shkollë dhe ka dhunuar profesorin, shkruan një media italiane. I nxitur nga inati shqiptari ka ofenduar dhe goditur në…

Ujëvara e pabesueshme në Zvicër që ka mahnitur botën (VIDEO)
Bota, Slider

Ujëvara e pabesueshme në Zvicër që ka mahnitur botën (VIDEO)

Zvicra është një vend i mrekullueshëm i mbushur me plot bukuri natyrore – si rrugë, male, kodra, liqene, lumenj e fusha. Alpet zvicerane janë një atraksion që tërheqin miliona turistë – dhe qytetet moderne garantojnë rehati dhe relaks. Një ujëvarë që ndodhet në Schaffhausen, është padyshim ujëvara më e pabesueshme që keni parë, transmeton Gazeta…

Zbulohet misteri shumë shekullor! Ja pse u ndërtuan Piramidat
Bota, Slider

Zbulohet misteri shumë shekullor! Ja pse u ndërtuan Piramidat

Shumë studiues menduan se varret egjiptiane u ndërtuan për të nxjerrë në pah madhështinë e faraonëve. Dhe kjo është ajo që kemi studiuar në shkollë. Po, koha e kaluar! Por duket sikur shkencëtarët më në fund kanë zbuluar qëllimin e vërtetë të piramidave! Duket se këto struktura unike mund të kenë pasur një funksion që…

Kjo është Jetmira, vajza e parë shqiptare që ka kryer ushtrinë në Zvicër (VIDEO)
Bota, Slider

Kjo është Jetmira, vajza e parë shqiptare që ka kryer ushtrinë në Zvicër (VIDEO)

Emisioni n’ZOOM edhe këtë javë ka sjell gjëra unike. Një ndër intervistat e realizuara është edhe një vajzë nga Kosova që jeton në Zvicër, shkruan arbresh.info. Ajo po njihet si bamirëse që ndihmon shumë njerëz. Jetmira Avdili ka disa profesione mes tjerash edhe ushtare. Ajo ekskluzivisht për n’ZOOM ka zbuluar disa detaje nga jeta private…

1 2 3 4 56
Struga Ekspres