Bota

Zvicra ka nevojë për 10 mijë mësues
Bota, Slider

Zvicra ka nevojë për 10 mijë mësues

Është fundi i semestrit të dytë shkollor në shumë vende, por disa shkolla në Zvicër tashmë janë në dilemë se si do t`ia dalin të punësojnë një staf të mjaftueshëm për fillimin e vitit të ardhshëm shkollor, përcjell albinfo.ch. Mungesa e mësimdhënësve është ngritur si çështje në shumë institucione që janë përgjegjëse për çështjet arsimore…

Vdes 42 vjeçari në Aargau, goditet nga kamioni
Bota, Slider

Vdes 42 vjeçari në Aargau, goditet nga kamioni

Një burrë 42-vjeçar ka vdekur si pasojë e goditjes nga një kamion. Sipas gazetës zvicerane “20 minuta”, kamioni ka qenë pa shofer në momentin kur është goditur për vdekje 42-vjeçari. Ngjarja ka ndodhur në kantonin e Aargaut, gjatë ditës së djeshme. Edhe pse ndihma erdhi, për burrin kishte qenë vonë, pasi lëndimet kishin qenë të…

Në Zvicër anulohen disa fluturime si pasoj e motit të keq
Bota, Slider

Në Zvicër anulohen disa fluturime si pasoj e motit të keq

Për shkak të motit të keq dhe shumë turbulencave, në Zvicër janë anuluar disa fluturime. Gazeta “20 minuta” ka njoftuar se një stuhi e madhe ka përfshirë Zvicrën të shtunën në mbrëmje. Nga kjo stuhi disa persona janë lënduar, ndërsa në anën tjetër ka pasur edhe dëme materiale. Stuhia ka vazhduar edhe gjatë natës. Në…

Tragjedi e madhe: Nëna humb dy djemtë për 24 orë (FOTO)
Bota, Slider

Tragjedi e madhe: Nëna humb dy djemtë për 24 orë (FOTO)

Një nënë përjetoi një tragjedi të dyfishtë kur humbi të dy djemtë e saj në harkun kohor prej 24 orësh. Rosemary Davies rrëfeu se “donte të hidhej mbi varret” e dy djemve të saj, në varrimin e përbashkët të mbajtur në Wrexham, në veri të Uellsit. Nëna e 5 fëmijëve, duke folur për mediat vendase…

Zvicra ka pasaportën më të fuqishme në botë
Bota, Slider

Zvicra ka pasaportën më të fuqishme në botë

Zvicra, Japonia dhe Singapori, sipas hulumtimeve të fundit nga Henley & Partners, kanë pasaportat më të fuqishme, shkruan albinfo.ch. Këto dy vende aziatike janë në krye të listës për udhëtimin pa viza në 189 vende të botës. Kur bëhet fjalë për vendet e rajonit, Sllovenia është në vendin e dhjetë, Kroacia në të 20-in, Serbia…

Nga stuhia e fuqishme në Zvicër lëndohen 5 persona
Bota, Slider

Nga stuhia e fuqishme në Zvicër lëndohen 5 persona

Vala e motit të ligë të shoqëruar me stuhi të fuqishme ka bërë që pesë persona të lëndohen nga rënia e drurëve të shtunën pasdite në Zvicrën qendrore, shkruan srf.ch Katër nga këto raste kishin të bënin me qytetin e Luzernit. Një grua në një makinë në fshatin Alpnach (OW) ka pësuar lëndime të rënda….

SHBA sot feston 243 vjetorin e pavarësisë! Ja nga kush u pavarsua!
Bota, Slider

SHBA sot feston 243 vjetorin e pavarësisë! Ja nga kush u pavarsua!

Sot Shtetet e Bashkuara të Amerikës festojnë 243-vjetorin e Ditës së Pavarësisë. 4 Korriku shënon ditën e shpalljes së pavarësisë së Shteteve të Bashkuara të Amerikës nga Britania e Madhe, në vitin 1776, kur 13 kolonitë e asaj kohe shpallën pavarësinë dhe lirinë e tyre nga qeverisja britanike. Dokumenti i Shpalljes së Pavarësisë së SHBA-ve…

Tragjike/ Gjendet e vdekur Florijana Ismaili
Bota, Slider

Tragjike/ Gjendet e vdekur Florijana Ismaili

Gjendet trupi i pajetë i Florijana Ismailit. Autoritetet italiane kanë arritur të gjejnë trupin e pajetë të futbollistes me prejardhje shqiptare Florijana Ismaili. Ajo u gjend afër liqenit Como ku edhe dyshohet të ketë rënë. Trupi i saj u gjend nga roboti që ishte aktivizuar nga autoritetet emergjente italiane, në thellësi të madhe. Më pas…

Zvicra kërkon punëtorë: Mungojnë 42.778 punëtorë të përgjithshëm, kërkohen këto zanate
Bota, Slider

Zvicra kërkon punëtorë: Mungojnë 42.778 punëtorë të përgjithshëm, kërkohen këto zanate

Zvicrës po i mungojnë një numër i madh i zanatlinjëve, të cilët momentalisht janë klasa e punëtorëve më të kërkuar në tregun zviceran të punës. Sipas informacioneve zyrtare të të dhënave të Zvicrës momentalisht mungojnë 42,788 zanatlinjë, ndërsa ndërmarrjet kanë shpallur 198.097 vende të lira pune, thojnë të dhënat të publikuara nga “jobCHanel AG”. Një…

1 2 3 4 90
Struga Ekspres