Wednesday, June 19, 2024
Nabizi KUPA REKLAMONI KETU
trim2 REKLAMO KETU!
trim2
Nati-Trans4
REKLAMONI KETU!
REKLAMONI KETU!
HomeBotaE rëndë/ Shkon në mbi 33 mijë numri i viktimave nga tërmeti...

E rëndë/ Shkon në mbi 33 mijë numri i viktimave nga tërmeti në Turqi e Siri

Numri i të vdekurve nga tërmetet e së hënës që goditën Turqinë juglindore dhe Sirinë veriore arriti në 33,179 të dielën.

Autoritetet thanë se më shumë se 92 mijë e 600 njerëz të tjerë u plagosën në katastrofë.

Ndërsa dëshpërimi ngjalli tërbim edhe në përpjekjet e ngadalta të shpëtimit, fokusi u kthye te kush ishte fajtori për mospërgatitjen më të mirë të njerëzve në rajonin e prirë nga tërmeti që përfshin një zonë të Sirisë që tashmë vuante nga vite të tëra lufte civile, shkruan AP, përcjell Klankosova.tv

Edhe pse Turqia ka, në letër, kode ndërtimi që plotësojnë standardet aktuale të inxhinierisë së tërmeteve, ato zbatohen shumë rrallë, duke shpjeguar pse mijëra ndërtesa u rrëzuan në anën e tyre ose u rrëzuan poshtë mbi banorët.

Ministri turk i Drejtësisë, Bekir Bozdag, tha të dielën se 134 persona po hetoheshin për përgjegjësinë e tyre të supozuar në ndërtimin e ndërtesave që nuk i përballuan tërmetet, sipas agjencisë shtetërore të lajmeve të Turqisë, Anadolu.

Ylli-Limar Butik Mili
REKLAMONI KETU!
Ylli-Limar
Butik Mili
RELATED ARTICLES

Most Popular

Recent Comments