Wednesday, May 29, 2024
Nabizi KUPA REKLAMONI KETU
trim2 REKLAMO KETU!
trim2
Nati-Trans4
REKLAMONI KETU!
REKLAMONI KETU!
HomeBotaMbi 1.3 milion pelegrinë kanë mbërritur tashmë në Arabinë Saudite për Haxh

Mbi 1.3 milion pelegrinë kanë mbërritur tashmë në Arabinë Saudite për Haxh

Arabia Saudite ka mirëpritur deri më tani mbi 1.3 milion pelegrinë gjatë sezonit të Haxhit të këtij viti përmes porteve ndërkombëtare të Mbretërisë.

Kështu, siç raportojnë mediat e huaja kanë raportuar nga Drejtoria e Përgjithshme e Pasaportave sipas Agjencisë Saudite të Shtypit (SPA).

Kështu, siç bëhet e ditur, deri të hënën, më 19 qershor, 1,342,351 pelegrinë kanë mbërritur në Mbretërinë përmes porteve ajrore, tokësore dhe detare, tha Drejtoria.

Autoritetet kanë thënë se numri i pelegrinëve që kanë mbërritur në Arabinë Saudite përmes aeroporteve të saj ka arritur në 1.280.240 pelegrinë, numri i të ardhurve që kanë ardhur përmes porteve tokësore ka arritur në 57.463 pelegrinë, ndërsa numri i të mbërriturve përmes porteve detare ka arritur deri më tani në 4.648 pelegrinë.

Haxhi, pelegrinazhi vjetor në qytetin e shenjtë të Mekës në Arabinë Saudite, do të fillojë më 26 qershor.

Agjencitë e sigurisë së Mbretërisë kanë punuar dhe përgatitur për të siguruar që pelegrinazhi të zhvillohet në një mënyrë të sigurt dhe të qetë.

Arabia Saudite ka vendosur gjithashtu planin e saj më të madh operacional të Haxhit, me të cilin do të vendosen mijëra anëtarë të stafit dhe vullnetarë në terren për të ndihmuar miliona pelegrinët.

Ylli-Limar Butik Mili
REKLAMONI KETU!
Ylli-Limar
Butik Mili
RELATED ARTICLES

Most Popular

Recent Comments