Sunday, May 26, 2024
Nabizi KUPA REKLAMONI KETU
trim2 REKLAMO KETU!
trim2
Nati-Trans4
REKLAMONI KETU!
REKLAMONI KETU!
HomeBotaVetëm tre persona në botë mund të udhëtojnë pa pasaportë

Vetëm tre persona në botë mund të udhëtojnë pa pasaportë

…Personat që bëjnë gati valixhet për të udhëtuar jashtë vendit, një nga gjërat e para që duhet të sigurohen të marrin me vete është pasaporta. Megjithatë, jo të gjithë, pasi ka tre njerëz në planet që janë të përjashtuar nga ky rregull.

Me vdekjen e saj shtatorin e kaluar, Mbretëresha Elizabeth jo vetëm që la kurorën në duart e djalit të saj të madh, por edhe një liri të veçantë udhëtimi: Mbreti Charles nuk ka nevojë për një pasaportë britanike për udhëtimet e tij jashtë vendit, sipas faqes së saj zyrtare të familjes mbretërore britanike.

Në vend të një pasaporte, Mbreti Charles përdor një dokument zyrtar që mban stemën mbretërore. Të gjithë anëtarët e tjerë të familjes mbretërore britanike janë pajisur me pasaporta.

Dy njerëz të tjerë në planet mund të udhëtojnë pa pasaportë në katër anët e globit: Perandori Naruhito dhe gruaja e tij, Perandoresha Masako e Japonisë, e cila ka pasaportën më të fuqishme në botë këtë vit pasi qytetarët e saj mund të udhëtojnë pa viza në 193 destinacione në mbarë botën.

Ylli-Limar Butik Mili
REKLAMONI KETU!
Ylli-Limar
Butik Mili
RELATED ARTICLES

Most Popular

Recent Comments