Wednesday, June 12, 2024
Nabizi KUPA REKLAMONI KETU
trim2 REKLAMO KETU!
trim2
Nati-Trans4
REKLAMONI KETU!
REKLAMONI KETU!
HomeQytetiStruganët në Gjermani kultivojnë traditën shqiptare te Konaku i shqiptarit dhe humanistit...

Struganët në Gjermani kultivojnë traditën shqiptare te Konaku i shqiptarit dhe humanistit të madh, Muhamet Gashi (FOTO)

Shqiptarët e trevave shqiptare kudo ku shkojnë, jetojnë dhe veprojnë në vendet perëndimore dhe në tē gjithë globin, nuk e harrojnë për asnjë moment traditën dhe melosin shqiptar i cili është aq i pasur duke u trashëguar brezē pas brezi prej qindra vitesh, shkruan Struga Ekspres

Vitet e fundit shqiptarët, sidomos shqiptarēt e Maqedonisē ja kanë mësyrë me tē madhe Gjermanisē, si pasojē e shumē rrethanave tē ndryshme, pēr njē jetë mē tē mirë dhe largē padrejtēsive qē ndodhin në vend.

Shqiptarët e trevave shqiptare prej shumë vitesh takohen nē Oberostendorf të Bavarisë, në konakun e Muhamet Gashit, shqiptarit të madh nga Prishtina, aty shkojnë edhe shqiptarët e Strugës, ku aty shijojnë muzikën e bukur shqiptare, ku aty kultivojnē kēngēt e traditēs dhe melosit shqiptar.

Strugani Azdren Cenka i cili jeton dhe vepron në Gjermani, për Struga Ekspres tregon se biznesmeni Muhamet Gashi përveç se hap zemrën dhe konakun për të gjithë shqiptarēt e kombit shqiptar, ai është dhe nje mbështetës i madh i struganëve dhe shqiptarëve të Maqedonisë dhe më gjerë.
Shqiptarēt edhe pse nuk e gjetën lumturinë nē vendlindjen e tyre, ata me zemēr dhe shpirt janē aty.(Struga Ekspres)

Ylli-Limar Butik Mili
REKLAMONI KETU!
Ylli-Limar
Butik Mili
RELATED ARTICLES

Most Popular

Recent Comments