Thursday, July 25, 2024
Nabizi KUPA REKLAMONI KETU
trim2 REKLAMO KETU!
trim2
Nati-Trans4
REKLAMONI KETU!
REKLAMONI KETU!
HomeShëndetësiSi të dallojmë nëse kemi sëmundje lëkure

Si të dallojmë nëse kemi sëmundje lëkure

Sëmundjet e lëkurës janë mjaft të ndryshme nga natyra dhe janë përhapur në të gjithë botën edhe pse disa prej tyre janë specifike për vende të caktuara.

Ato janë nga më të zakonshme dhe ndoshta të parëndësishme deri te më komplekset dhe serioze edhe pse një sëmundje e lëkurës mund të jetë fatale nëse kjo është një formë e kancerit. Çrregullimet e lëkurës mund të jene te trashëguara ose një manifestim i një çrregullimi sistemik.

Merrni për shembull një puçërr te thjeshtë. Gjithashtu në këtë rast kemi të bëjmë me një sëmundje te lëkurës e cila kur formon një gjëndër infektohet dhe përfshihet nga baktere te caktuara,zakonisht staphylococi, qe është një infeksion ku vihet në lojë sistemi imunitar dhe qelizat e bardha të gjakut të infektuara. E njëjta gjë eshte dhe për një puçërr me qelb e cila është më e madhe në përmasa  ose nga një grup i puçrrave. Nuk janë përballur me një problem serioz, megjithatë, pucrra përsëritëse mund të jetë një simptomë e diabetit mellitus.

Në përgjithsi pucrrat e lekures zhduken spontanisht brenda një jave. Megjithatë,ne duhet të sjellim në vëmendje problemin,sepse bakteret mund të mbeten në lëkurë dhe do të shkaktojne pucrra në shumë  vende të tjera. Për kete arsye lahen duart tërësisht para se të përgatitim ushqimin, sepse bakteret janë rruga për të shkuar nga puçrra ose lëkura në një ushqim të nxehtë, ato mund të shumohen dhe të prodhojnë toksina që mund të shkaktojnë helmim ushqimor.

Urtikaria

Më e bezdisshme është sigurisht skuqja, sëmundje e lëkurës e cila zakonisht është shkaktuar nga një reaksion alergjik ndaj një ushqim ose butak,luleshtrydhe apo edhe në disa raste marrja e një medikamenti. Shkaku mund të jetë gjithashtu një pickim insekti apo ekspozimi ndaj diellit ose pas një gërvishtjeje. Në lëkurë formohen fshikeza te kruajtshme të cilat mund të jenë të izoluara apo të grupohen në pllaka të mëdha të parregullta.

Në përgjithësi kjo është shumë e bezdisshme,por kryesisht e padëmshme,megjithatë, edhe pse shumë rrallë,mund të ketë raste të nje edeme disabling urtikarie te quajtur angioneurotik.  Në këtë rast indet e prekura rriten në mënyrë të konsiderueshme, sidomos te buzët dhe lëkura rreth syve dhe në qoftë se do të zgjasë ënjtja në fyt, ju mund te keni rrezikun e mbytjes, megjithatë, këto janë situata ekstreme dhe për fat të rralla.

Nëse puçrra është shkaktuar nga një alergji ushqimore, ju mund të identifikoni ushqimin qe shkaktoi çrregullimin, sepse është shfaqur pas pak minutash pas ngrenies dhe kjo është ajo që ndodh në shumicën e kohës.

Një puçërr thjeshtë.

Inflamacion tjetër i lëkurës është ekzema,ajo shkakton kruarje dhe mund të shoqërohet me skuqje te ashpra. Ekzema e kontaktit eshte më e shpeshtë, ajo shkaktohet nga një alergji ndaj substancave të caktuara që vijnë në kontakt me lëkurën.  Zakonisht ndodh në kontakt me barna ose substanca të tjera.

Gjithashtu ekzema e përbashkët e shtëpiakeve ndodh në varësi të përdorimit të shpeshtë të detergjenteve dhe manifestohet nga pjesa në lëkurën e duarve, e cila bëhet e thatë dhe e kuqe. Përdorimi i dorezave  parandalon fillimin e problemit.

Ylli-Limar Butik Mili
REKLAMONI KETU!
Ylli-Limar
Butik Mili
RELATED ARTICLES

Most Popular

Recent Comments