Saturday, June 15, 2024
Nabizi KUPA REKLAMONI KETU
trim2 REKLAMO KETU!
trim2
Nati-Trans4
REKLAMONI KETU!
REKLAMONI KETU!
HomeMaqedoniPritje të gjata dhe të mundimshme për mërgimtarët

Pritje të gjata dhe të mundimshme për mërgimtarët

Në vendëkalimin kufitarë Presheve-Tabanoc edhe sivjetë vërehet një fluks i madhë i mërgimtarëve i përcjellur me kolona të gjata dhe pritje të
mundimshme të cilat shkaktohen si pasojë e kontrollimeve të detajizuara doganore dhe formale nga ana autoriteve policore.

Gjatë sezonit të pushimeve verore po shënohet një frekuentim i madhë i mërgimtarëve nga Maqedonia dhe turistëve të ndryshëm të cilët janë nisur ti kalojnë
pushimet në vendlindje dhe bregdetet e vendeve fqinje.

Hapja e sistemit “One Stop” apo “Një ndalesë” në Tabanoc është promovuar qysh në vitin 2019 nga kryeministri i atëhershëm i Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev, dhe kryeministrja e Serbisë, Ana Bërnabiq.

Atëbotë, Qeveria e Maqedonisë së Veriut tha se kishte ndarë 2.8 milionë euro nga arka e shtetit për realizimin e këtij projekti.

Megjithatë, gjendja në terren duket ndryshe.

Maqedonia e Veriut, bashkë me Shqipërinë dhe Serbinë – si vende të nismës së njohur si Ballkani i Hapur – kanë rënë dakord, madje, edhe për një korsi të veçantë në Tabanoc për qytetarët e këtyre tri vendeve.

Ndonëse nga zyrtarët është thënë se ajo do të përshpejtojë qarkullimin e udhëtarëve dhe të mallrave, shumë mërgimtarë shprehen pesimist:

“Çfarë Ballkani i Hapur, asgjë nuk funksionon në praktikë. Radhët mbeten të gjata”, thonë mërgimtarët. (INA)

Ylli-Limar Butik Mili
REKLAMONI KETU!
Ylli-Limar
Butik Mili
RELATED ARTICLES

Most Popular

Recent Comments