Thursday, April 25, 2024
Nabizi KUPA REKLAMONI KETU
trim2 REKLAMO KETU!
trim2
Nati-Trans4
REKLAMONI KETU!
REKLAMONI KETU!
HomeMaqedoniNga dita e diel/ Ja kabineti i ri qeverisës nga kryeministri i...

Nga dita e diel/ Ja kabineti i ri qeverisës nga kryeministri i ri Talat Xhaferi

Kryeministri Dimitar Kovaçevski dhe kryeparlamentari Talat Xhaferi dorëzuan dorëheqjet e tyre. Xhaferi me dorëheqjen, njëherazi autorizoi nënkryetarin e Kuvendit, Goran Misovskin, të kryesojë me seancën plenare të së premtes. Dorëheqjet e kryeministrit, Dimitar Kovaçevski dhe kryeparlamentarit, Talat Xhaferi, do të konstatohen të premten. Në seancë të posaçme po nesër zgjidhet Jovan Mitreski për kryeparlamentar. Mandatari i ardhshëm, Xhaferi, i cili nga e diela kalon në krye të ekzekutivit, zotohet për organizimin e zgjedhjeve fer dhe demokratike.

Ja kabineti i Talat Xhaferit:

Kryeministër – Talat Xhaferi

Zëvendës kryeministër i parë i angazhuar për Eurointegrime – Bojan Mariçiq

Zëvendës kryeministër për Çështje Ekonomike – Fatmir Bytyqi

Zëvendës kryeministër për Qeverisje të mirë – Slavica Grkovska

Zëvendës kryeministër dhe ministër për Sistem Politik dhe Marrëdhënie Ndërmjet Bashkësive – Artan Grubi, zv. Xhabir Doko

Ministër i Punëve të Brendshme – Pançe Toshkovski, zv. plotësuses Mitko Bojmacliev, zv. Nazim Bushi

Ministër i Punëve të Jashtme – Bujar Osmani, zv. Fatmire Isaki

Ministër i Mbrojtjes – Slavjanka Petrovska, zv. Tiron Jajaga

Ministër i Financave – Fatmir Besimi, zv. plotësuses Elena Petrova, zv. Filip Nikolovski

Ministër i Ekonomisë – Kreshnik Bekteshi, zv. Zoran Manevski

Ministër i Shëndetësisë – Fatmir Mexhiti, zv. Maja Manoleva

Ministër i Kulturës – Bisera Kostadinovska Stojçevska, zv. Daim Luçi

Ministër i Arsimit dhe Shkencës – Jeton Shaqiri, zv. Agim Nuhiu

Ministër i Transportit dhe Lidhjeve – Blagoj Boçvarski, zv. Bekim Rexhepi

Ministër i Vetqeverisjes Lokale – Risto Penov, zv. Zoran Dimitrovski

Ministër i Mjedisit Jetësor dhe Planifikimit Hapësinor – Kaja Shukova, zv. Hristina Oxhalieska

Ministër i Shoqërisë Informatike dhe Administratë – Azir Aliu, zv. plotësues Stefan Andonovski, zv. Aleksandar Bajdevski

Ministër i Drejtësisë – Krenar Lloga, zv. Viktorija Avramovska Madiq

Ministër i Punës dhe Politikës Sociale – Gjoko Velkovski, zv. plotësues Jovanka Trençevska, zv. Enver Husejn

Ministër i Bujqësisë – Ljupço Nikolovski, zv.plotësues Cvetan Tripunovska, zv. Vjollca Berisha

Ylli-Limar Butik Mili
REKLAMONI KETU!
Ylli-Limar
Butik Mili
RELATED ARTICLES

Most Popular

Recent Comments