Wednesday, June 12, 2024
Nabizi KUPA REKLAMONI KETU
trim2 REKLAMO KETU!
trim2
Nati-Trans4
REKLAMONI KETU!
REKLAMONI KETU!
HomeOpinionMPOSHTJEN E MERKOS VETEM ME ALI AHMETIN?!

MPOSHTJEN E MERKOS VETEM ME ALI AHMETIN?!

BUJAR MURTISHI

MPOSHTJEN E MERKOS VETEM ME ALI AHMETIN?!

Paralajmerimet, e disa portaleve, se per degen ne Strug, do vendos
Z.Ahmeti, perkeqeson dhe dhe ndihmon ne nje formim te nje fraksioni te radhes.

Aq me pak ne situaten momentale nuk eshte i nevojshem  nje riperqarje e vazhdueshme ne mes te perkrahesve te dy paleve, ku nje kohe te gjate ka zoteruar nje atmosfere e pa kendshme ne nje konkurenc normale.

Intervenimi i liderit  me pretendim per te pasur nje kryetar dege me perdorimim e vetos  rrenjos demokracine ne pergjithesi.
Shqetesimi shfaqet tek simpatizantet qe duan nje BDI demokratike, kurse te disa te tjere ky lajm ose keto informacione gezojne palen tjerer pakic me nje premise ose besim, sepse mposhtin z. MERKO, dhe duke u kenaqur me nje shprehje qe askush s’mund ta pranoj ne demokraci, pra “Une jo, por edhe ti jo”, kjo nuk eshte demokratike.
Duke gjykuar ne asnje anshmeri, vleresoj dhe besoj se nje kryetar dege zgjidhet nga kuvendaret me vota te fshehta demokratike.

Struga, si nje problem i riperseritur per Bdi, duhej vazhduar ne zgjidhjen e inateve klanore  me nje pjekuri dhe nje rendesi  per te mos vazhduar me gabimet e bera me pare  ku pa vullnetin demokratik te kuvendeve zgjedhore  beheshin propozimet per kandidat nga qendra e BDI-se.

I fresket eshte shembulli, ku perdorimi i vetos te Liderit  rezultoi me humbjen politike te Bdi-se ne zgjedhjet e kaluara lokale. Edhe pse ne kete rast, ka pas akuza ndaj pales tjeter te te njetit struktur  une gjykoj se keto akuza ishin si argument ose shkas i humbjes, por pa paragjykuar mos respektimin e vullnetit te kuvendeve zgjedhore ne pergjithesi.
Prandaj,demokratike dhe legjitime eshte qe ne demokraci, konkurohet me kandidatura te propozuara nga kuvendet, dhe nepermjet kuvendit me vota te lira  zgjidhet kryetari i deges. Kjo eshte demokracia, kjo zhduk urrejtjen, inatet dhe sjell paqe brenda shoqerise dhe subjektit politik ku aderon

Analiza ime eshte ne frymen e demokracise ne pergjithesi, se fundi fundit, askush ska te drejte te cenoj te drejten elementare te te shprehurit. Si çdo kush qe kerkon nje ardhmeri te mire per brezat e rinj, edhe une ndaj kete mendim, por per ti pasur brezat i rinj duhej kontribuar per kete e jo me santazhe.

Bujar Murtishi.

Ylli-Limar Butik Mili
REKLAMONI KETU!
Ylli-Limar
Butik Mili
RELATED ARTICLES

Most Popular

Recent Comments