Tuesday, May 28, 2024
Nabizi KUPA REKLAMONI KETU
trim2 REKLAMO KETU!
trim2
Nati-Trans4
REKLAMONI KETU!
REKLAMONI KETU!
HomeSliderKujdes nga ky mashtrim nëse blini dhe shisni online

Kujdes nga ky mashtrim nëse blini dhe shisni online

Mashtrimet gjatë shitjes ose blerjes së gjërave përmes reklamave në internet janë bërë jashtëzakonisht të zakonshme.

Parimi është shumë i thjeshtë. Dikush reklamon një artikull për shitje dhe një blerës potencial i kontakton. Më pas klienti dëshiron që “për ta bërë më të lehtë dhe më të shpejtë, të vazhdojë komunikimin përmes WhatsApp”. Shitësi pranon dhe blerësi ofron të marrë artikullin përmes shërbimit të korrierit dhe i dërgon shitësit një lidhje për të futur të dhënat e nevojshme.

 

 

 

Por këto nuk janë faqe zyrtare të shërbimit korrier, por faqe false, qëllimi i vetëm i të cilave është mbledhja e të dhënave private dhe financiare nga viktima (pra nga shitësi) për t’i vjedhur paratë, shkruan Martina Çizmiq për “Zimo”. .

Dy raste shumë të ngjashme në Kroaci tregojnë se ky lloj mashtrimi po bëhet gjithnjë e më i zakonshëm.

 

 

 

Siç raportohet, një 19-vjeçar dyshohet se ka kryer një akt mashtrimi në internet duke kontaktuar një 24-vjeçar përmes WhatsApp në mes të shkurtit për të bërë një blerje prej tij. Më pas ai dërgoi një adresë interneti të rreme në një shërbim korrier, ku i dëmtuari, duke menduar se po mblidhte paratë, i shkruante të gjitha të dhënat e kërkuara si dhe kartat bankare, pas së cilës mashtruesi i mori paratë.

Dhe ky nuk ishte i vetmi rast. Për të njëjtin mashtrim dyshohet edhe një 18-vjeçar. Në fillim të janarit, ai kontaktoi një burrë 57-vjeçar në WhatsApp në lidhje me reklamën e tij dhe menjëherë i dërgoi një lidhje pagese dhe i kërkoi të fuste informacionin e kartës së llogarisë aktuale. Pasi viktima ka dhënë informacionin e kërkuar, i dyshuari ka tërhequr para nga llogaria e tij.

 

 

 

Për të reduktuar mundësinë e mashtrimit dhe mungesës së parave, policia këshillon qytetarët që të tregohen jashtëzakonisht të kujdesshëm në shitjen dhe blerjen online, të mos ndajnë kurrë të dhënat personale, veçanërisht të dhënat e llogarisë bankare dhe të kartës, ose t’i fusin ato përmes lidhjeve që marrin në korrespondencë me blerësit ose shitësit e mundshëm.

Ylli-Limar Butik Mili
REKLAMONI KETU!
Ylli-Limar
Butik Mili
RELATED ARTICLES

Most Popular

Recent Comments