Monday, April 22, 2024
Nabizi KUPA REKLAMONI KETU
trim2 REKLAMO KETU!
trim2
Nati-Trans4
REKLAMONI KETU!
REKLAMONI KETU!
HomeMaqedoniJa sa qindra miliona euro do të kushtojë ndërtimi i hekurudhës Kërçovë-Strugë-...

Ja sa qindra miliona euro do të kushtojë ndërtimi i hekurudhës Kërçovë-Strugë- Lin

Rajoni i Ohrit do të ketë qasje deri te rrjeti i hekurudhës me projektin për ndërtimin e hekurudhës Kërçovë-kufiri me Shqipërinë, në gjatësi prej 63 kilometër. Dokumentacioni projektues dhe tenderik është i përgatitur, kurse në periudhën e ardhshme nga kreditorët ndërkombëtar do të kërkohen 500 milion eurot e nevojshme për të realizuar këtë Project.
Në prezantimin e sotëm të dokumentacionit të projektit, e hartuar me 7.7 milion euro nga BE, ishte pohuar se aksi i hekurudhës nga Kërçova nëpër male deri te rajoni i Mesheishtës, prej ku kalon pranë Strugës ku edhe do të jetë stacioni kryesor me çka do të vazhdojë në pjesën perëndimore të liqenit të Ohrit, pastaj do të kalojë nëpër Radozhdë dhe do të lidhet me kufirin me Shqipërinë tek vendbanimi Lin. Ky projekt do të mundësojë lidhjen me korridorin 8.

Ylli-Limar Butik Mili
REKLAMONI KETU!
Ylli-Limar
Butik Mili
RELATED ARTICLES

Most Popular

Recent Comments