Thursday, July 25, 2024
Nabizi KUPA REKLAMONI KETU
trim2 REKLAMO KETU!
trim2
Nati-Trans4
REKLAMONI KETU!
REKLAMONI KETU!
HomeUncategorizedFlisni me veten? Ja çfarë do të thotë

Flisni me veten? Ja çfarë do të thotë

Aktiviteti i të folurit me veten shpesh konsiderohet si jo normal, por në fakt ky fenomen është shumë i mirë për trurin.

Të folurit me veten është një stimul i dobishëm për trurin. Rastet në të cilat mund të flitet më shpesh me veten kanë të bëjnë me zemërimin apo mos ndoshta edhe kur jemi më shumë të gëzuar se zakonisht, si dhe kur kemi për të marrë një vendim të vështirë.

Ka kaq shumë situata në fakt që shpesh të bëjnë të flasësj me veten, të cilat të bëjnë të mendosh me zë të lartë apo të pëshpërisësh.

Ta paktën të gjithve i ka ndodhur një herë të flasë më veten, në lidhje me diçka që i ka bërë çudi apo mbi diçka të habitshme, pasi reagimi spontan lidhet drejtëpërdrejtë me veten.

Sipas një studimi të fundit shkencorë e folura me veten aktivizon trurin dhe mban në kontroll veprimet e tij.

Përveç kësaj e folura me veten është dhe një veprim inkurajues, në mënyrë që më pas të mos kesh “frikë” për të thënë atë çka ke menduar.

Pra me pak fjalë ajo shërben dhe ndihmon për të ushtruar vetëkontrollin, si dhe për të reflektuar mbi vendimet e mira që dëshiron të bësh.

E foluara me veten ndihmon gjithashtu për të larguar emocionet dhe jo çuditërisht teknikat e psikoterapisë sugjerojnë një bisedë me veten, madje me zë shumë të lartë.

Ylli-Limar Butik Mili
REKLAMONI KETU!
Ylli-Limar
Butik Mili
RELATED ARTICLES

Most Popular

Recent Comments