Monday, April 22, 2024
Nabizi KUPA REKLAMONI KETU
trim2 REKLAMO KETU!
trim2
Nati-Trans4
REKLAMONI KETU!
REKLAMONI KETU!
HomeShëndetësiDobësohuni me molla

Dobësohuni me molla

E pasur me fibra, vitaminë C, minerale etj, molla jo rastësisht është fruta më e preferuar nga dietologët. Përpos vlerave ushqyese që ka, molla shërben edhe për dietë. Ajo përmban vetëm 45-60 kalori për çdo 100 gramë.
Nëse është e verdhë, e gjelbër apo e kuqe, ajo ka një funksion të rëndësishëm pastrimi. Për këtë motiv, ajo është futur shpesh në dietat e dobësimit.

Sidomos lëkura e saj përmban dy vlera të rëndësishme: ‘Pectina’, e cila ndihmon për t’i rregulluar kripërat, sheqernat e yndyrat, si dhe celulozën, e cila ndihmon që të pastrohet trupi dhe të tretet ushqimi.

Nëse dëshironi të hiqni peshë (gati një kilogramë) për një kohë të shkurtër, pa hequr dorë nga gjërat e shumta, provojeni ‘dietën e mollës’, e cila zgjat tri ditë dhe është e shkëlqyeshme për ta pastruar organizmin.

Si funksionon?

E gjithë ajo që duhet ta bëni është që të hani vetëm molla për tri ditë (afro 3 kilogramë molla në ditë). Jo vetëm mollët e papërpunuara, por edhe mollët e përgatitura dhe lëngu natyral i tyre (pa shtuar asgjë).

Një hidratim i duhur gjatë dietës është themelor. Lejohet vetëm pirja e ujit, por edhe të ndonjë çaji bimor. Kafja, megjithatë mund të konsumohet me kujdes dhe rrallë, për t’i evituar problemet e tretjes.

Një ditë e zakonshme

Mëngjesi: Një çaj bimor dhe dy molla të verdha (që japin më shumë energji për t’u ballafaquar me ditën).

Mesdita: Një mollë e bukur e kuqe (ideale për ta rifituar energjinë).

Dreka: 3 molla (një e kuqe, një e verdhë dhe një e gjelbër) dhe një çaj bimor

Pasditja: Një gotë lëng natyral mollash

Darka: 3 molla të fërguara (shumëllojshmëria e mollëve është më e përshtatshmja për përdorim).

Rekomandime

Gjatë dietës, duke hequr dorë në mënyrë drastike nga proteinat dhe karbohidratet, edhe mund të ndodhë që të bie funksionimi i tretjes së ushqimit.

Për këto motive, menjëherë sapo të përfundojë dieta, është e nevojshme të evitohet ngrënia e ushqimeve me yndyra apo të atyre që vështirë treten, derisa stomaku të rikthehet 100% të funksionimit. Para se ta nisni dietën, është mirë të konsultoheni me mjekun e besueshëm.

Ylli-Limar Butik Mili
REKLAMONI KETU!
Ylli-Limar
Butik Mili
RELATED ARTICLES

Most Popular

Recent Comments