Wednesday, May 29, 2024
Nabizi KUPA REKLAMONI KETU
trim2 REKLAMO KETU!
trim2
Nati-Trans4
REKLAMONI KETU!
REKLAMONI KETU!
HomeBotaDikur ishte fisi më i madh në Tokë

Dikur ishte fisi më i madh në Tokë

Një studim i ri gjenetik ka zbuluar se një fis i vogël, që jeton në jug të Afrikës, dikur ishte aq i madh, sa përfshinte shumicën e njerëzve që jetonin në Tokë.

Por natyrisht me kalimin e viteve, gjërat kanë ndryshuar aq shumë, sa tani fisi Khoisan përbëhet nga rreth 100 mijë banorë, ndërkohë që pjesa tjetër e botës ka 7 miliard banorë.

Jeta e tyre ka mbetur e pandryshuar prej qindra gjeneratash.

Ata vazhdojnë që të gjuajnë për t’u ushqyer.

Dhe për çudi, edhe ata e quajnë veten si njerezit më të vjetër në botë.

Studimi përfshinte 420 mijë variacione gjenetike dhe zbuloi se ky fis është i ndryshëm jo vetëm nga europianët dhe aziatikët, por edhe nga afrikanët e tjerë.

Studiuesit amerikanë thonë se ky është një zbulim mahnitës për 150 mijë vitet e ekzistencës së njerëzve në Tokë.

fisi3fisi2

Ylli-Limar Butik Mili
REKLAMONI KETU!
Ylli-Limar
Butik Mili
RELATED ARTICLES

Most Popular

Recent Comments