Wednesday, September 27, 2023
Nabizi KUPA REKLAMONI KETU
trim2 REKLAMO KETU!
trim2
Nati-Trans4
REKLAMONI KETU!
REKLAMONI KETU!
HomeMaqedoniDeputeti nga Vevçani Kërsto Mukovski mbetet në burgun e Shutkës

Deputeti nga Vevçani Kërsto Mukovski mbetet në burgun e Shutkës

Deputeti Kërsto Mukoski mbetet në paraburgim. Apeli konfirmoi vendimin e gjykatës Themelore me të cilën është vazhduar masa më e rreptë për deputetin e dyshuar për terrorizëm në ngjarjet e përgjakshme në vitin 2017.
Vendimi do të thotë se tani për tani asnjërit nga deputetët që morën paraburgim nuk do t’i përcaktohet masë më e lehtë. Dje u refuzuan ankesat e Sasho Vasilevskit dhe Luben Arnaudovit.

Nga tre deputetët që janë në arrest shtëpiak, pritet vendim vetëm pas ankesës së Zhaklina Peshevskës.

Dinamika e vendimmarrjes për ankesat tjera varet nga ajo kur do të marrim vendim nga Prokuroria Publike e Lartë. Mes tyre janë edhe ankesat e deputetes Zhaklina Peshevska dhe Boris Damovskit, të cilët kërkuan seanca publike. Menjëherë pasi ta marrim mendimin e Prokurorisë së Lartë Publike, do t’i caktojmë seancat” – deklaroi Safet Kadrii, gjykatës zëdhënës në Gjykatën e Apelit në Shkup.

Dy deputetët tjerë që gjenden në arrest shtëpiak janë Johan Tarçulovski dhe Lubço Dimovski. Për Dimovskin nuk dihet nëse është ankuar në Apel. Johan Tarçulovskit i është refuzuar ankesa para dy ditëve dhe i janë caktuar 30 ditë tjera. Gjykata Themelore Shkupi 1 sot njoftoi se ia kanë refuzuar kërkesën që të mund të ndjek fjalimin e sekretarit të përgjithshëm të NATO-s, Jens Stoltenberg në Kuvend.

Derisa deputetët fillojnë t’i numërojnë ditët e muajit të dytë të paraburgimit, në publik nuk ka shumë informata mbi atë se çfarë punon Prokuroria për lëndën e 27 prillit. Disa ditë më parë avokatët e të dyshuarve për dhunën në Parlament u ankuan edhe pse klientët e tyre janë në paraburgim, asgjë nuk po ndodh me lëndën. Rastësisht ose jo Prokuroria dje e ftoi Johan Tarçulovskin që të japë deklaratë.

Ylli-Limar Butik Mili
REKLAMONI KETU!
Ylli-Limar
Butik Mili
RELATED ARTICLES

Most Popular

Recent Comments