Tuesday, April 23, 2024
Nabizi KUPA REKLAMONI KETU
trim2 REKLAMO KETU!
trim2
Nati-Trans4
REKLAMONI KETU!
REKLAMONI KETU!
HomeMaqedoniBusti i Nuri Mazarit-Komandant Struga, do ta zbukuroj akoma më shumë qytetin...

Busti i Nuri Mazarit-Komandant Struga, do ta zbukuroj akoma më shumë qytetin e Strugës

Erald Selca

Komandant Nuri Mazari- Komandant Struga, ky luftetar i madh i UÇK-së dhe i dy ushtrive tjera Çlirimtare UÇPMB-së dhe Ushtrisë Çlirimtare Kombetare ku ishte luftetar dhe Epror i dalluar dhe shumë me vlera që nderoi Kombin Shqiptar përballë armiqeve gjakatar serbosllavë .

Kurrë nuk mjafton me shkruar për heronjet e Kombit dhe vlerat e tyre ,nuk mjaftojnë tonelata bojë libra Filma Dokumentare televizive, poezi ,vargje, kengë falë tyre. Shqiperia Etnike do bëhet sepse ne amanetin e tyre do ta dergojmë deri në fund .

Maqedonasit, ky popull pa identitet tentojne ta ngrisin historine e tyre me permendore te panumerta , ne i kemi heronjtë e nuk i çmojme sa duhet, ne Prishtine ende vend per Adem Jasharin nuk ka, turp i madh ,ne Peje per Bekim Berishen -ABEJEN ,ne Podujeve per Zahir Pajazitin e ne Struge per te madhin Nuri Mazari -Komandant Struga .

Autoritet lokale dhe qendrore shqiptare ,shoqatat e dala nga Lufta, e intelektualet duhet ta mbeshtesin iden qe ne qender te Struges te vendoset Busti i atdhetarit te madh, te vrare nga sherbimet sekrete armike, pra ne Struge duhet te jete NURI MAZARI .

Busti i Nuri Mazarit do ta zbukuroje akoma me shume qytetin e bukur te Shqiperise Etnike -Strugen e vlerave shqiptare dhe emancipimit, ti cmojme heronjet, ne kemi shume te tille ne vepren e tyre gjakun e tyre e ka bazamentin Liria jonë .

Fjalë miradije për Komandant Strugen ka edhe ish Eprori i tij luftetari i madh Astrit Huskaj nënkolonel i cili nga Amerika e larget perkrah iden me ja ngritë Bustin Nuriut mu në mes të Struges.

Nuri Mazari mbetet një nga figurat me te shquara atdhetare ,trim i madh e modest ,ishte jetoi dhe veproi nje jete per Bashkimin Kombetar te Popullit Shqiptar .

Nese ne nuk çmojme vlerat mos te presim te tjeret te na i cmojnë LAVDI.
(Struga Ekspres)

Ylli-Limar Butik Mili
REKLAMONI KETU!
Ylli-Limar
Butik Mili
RELATED ARTICLES

Most Popular

Recent Comments