Saturday, July 13, 2024
Nabizi KUPA REKLAMONI KETU
trim2 REKLAMO KETU!
trim2
Nati-Trans4
REKLAMONI KETU!
REKLAMONI KETU!
HomeMaqedoniBlloku opozitar shqiptar: Nëse nuk kalojnë ndryshimet kushtetuese, të shkohet menjëherë në...

Blloku opozitar shqiptar: Nëse nuk kalojnë ndryshimet kushtetuese, të shkohet menjëherë në zgjedhje

Partitë opozitare Lëvizja BESA, Lëvizja Demokratike dhe Alternativa, kanë kërkuar që pa vonesa të hidhen në votim nevoja për ndryshimet kushtetuese.

Ata thonë se nëse nuk sigurohet votimi për ndryshimet kushtetuese, atëherë duhet të shpërbëhet kuvendi dhe të gjindet një përbërje tjetër parlamentare për të zhbllokuar proceset eurointegruese.

laplaza
“Nëse në plan afatshkurtër nuk sigurohet shumica e nevojshme për votimin e fazës së parë të ndryshimeve kushetetuese, do të jetë e qartë se kjo përbërje parlamentare nuk ka kapacitet që t’i zhbllokojë negociatat për integrim në BE. Nëse del se kjo është e vërtetë, ne nuk duhet të humbim asnjë moment. Në atë rast, pra nëse nuk ka shumicë të mjaftueshme për ta votuar fazën e parë të ndryshimeve kushtetuese, bëjmë thirrje që të votojmë për shpërbërje të parlamentit dhe shpallje të zgjedhjeve të parakohshme”, u tha në konferencën për media të partive opozitare, raporton SHENJA.

Ata gjithashtu të vendosen në procedur edhe amendamentet për heqjen e emërtimit ofendues për gjuhën shqipe dhe amendamentin kundër vjetrimit të lëndëve të korrupsionit politik. /SHENJA/

Ylli-Limar Butik Mili
REKLAMONI KETU!
Ylli-Limar
Butik Mili
RELATED ARTICLES

Most Popular

Recent Comments