Sunday, April 21, 2024
Nabizi KUPA REKLAMONI KETU
trim2 REKLAMO KETU!
trim2
Nati-Trans4
REKLAMONI KETU!
REKLAMONI KETU!
HomeMaqedoniBesimtarët ortodoksë sot festojnë Epifaninë-Voditsin

Besimtarët ortodoksë sot festojnë Epifaninë-Voditsin

Besimtarët ortodoksë kremtojnë sot festën e Epifanisë, e cila festohet që në shekullin e dytë. Në këtë ditë, sipas traditës së krishterë, Shën Gjon Pagëzori pagëzoi Jezu Krishtin në lumin Jordan. Festa quhet edhe Epifania për shkak të shërbimit të madh të ujit që kryen kisha në këtë ditë.

Edhe këtë vit do të vazhdojë tradita shekullore e vendosjes së kryqit në ujërat e shenjta. Dioqeza Ortodokse e Shkupit nën KOM-OA do të organizojë shenjtërimin tradicional të ujërave të lumit Vardar dhe aktin e vënies së Kryqit të Shenjtë.

Siç thanë për MIA-n nga Dioqeza Ortodokse e Shkupit, këtë vit janë regjistruar 157 qytetarë në përpjekje për të kapur kryqin që do të vendoset në lumin Vardar.

Kremtimi i festës së Epifanisë do të fillojë në ora 09:00 me liturgji hyjnore ipeshkvijore në tempullin “Lindja e Shën Mërisë”, me të cilën do të drejtohet kryepeshkopi i Kishës Ortodokse Maqedonase – Kryedioqeza e Ohrit (KOM- OA) g. Stefan.

Pas përfundimit të liturgjisë, në ora 11:30, kreu i KOM-OA z. Stefani së bashku me klerin në kortezh do të drejtohen te ura “Sloboda”, ku rreth orës 11:45 do të fillojë “Bota e Ujit” dhe pak minuta pas orës 12:00 kryepeshkopi do të vendosë kryqin në lumin Vardar.

Në aktin e shenjtërimit të ujërave të lumit Vardar dhe vënien e kryqit të shenjtë do të marrin pjesë edhe kryeministri Dimitar Kovaçevski dhe ministri i Punëve të Brendshme Oliver Spasovski.

Kristian Nineski ishte më i lumturi në mesin e besimtarëve të shumtë që u hodhën në lumin Vardar sot në festën e Epifanisë – Epifanisë dhe e hoqën kryqin e shenjtëruar.

Sipas besimeve, ai që kap kryqin do ta ndjekë fati dhe bekimet gjatë gjithë vitit. Kapja e kryqit nënkupton bashkimin e një personi me Krishtin dhe besohet se me vendosjen e kryqit, ujërat bëhen shëruese.

Në vend, sipas Ligjit për festat, Epifania-Voditsi është ditë jopune për qytetarët e besimit ortodoks.

Ylli-Limar Butik Mili
REKLAMONI KETU!
Ylli-Limar
Butik Mili
Previous article
Next article
RELATED ARTICLES

Most Popular

Recent Comments