Thursday, November 30, 2023
Nabizi KUPA REKLAMONI KETU
trim2 REKLAMO KETU!
trim2
Nati-Trans4
REKLAMONI KETU!
REKLAMONI KETU!
HomeMaqedoniBesa Kadriu për idenë e Asociacionit: Dorë e zgjatur e Beogradit

Besa Kadriu për idenë e Asociacionit: Dorë e zgjatur e Beogradit

Besa Kadriu nga Lëvizja Besa ka kundërshtuar propozimin për Asociacion të komunave shqiptare në RMV, propozim i bërë para disa ditëve nga Sekretari i përgjithshëm Alternativës, Zeqirija Ibrahimi. Sipas Kadriut, prioritet janë ndryshimet kushtetuese, të cilat sipas saj, do ta determinojnë pozicionin e shqiptarëve në sistemin juridik dhe pastaj në sferën praktike. Çështja e decentralizimit të pushtetit, sipas saj, do t’u japë hapësirë më të madhe komunave.

“Kjo si praktikë është një dorë e zgjatur e qeverisë së Beogradit e cila ka gjithnjë e më tepër tendenca që të ketë nën kontroll territoret e banuara me serb që është ndryshe pozicioni i shqiuptarëve autokton më trojet e tyre në RMV”, tha mes tjerash Besa Kadriu në Klan Debat./KlanMacedonia

Ylli-Limar Butik Mili
REKLAMONI KETU!
Ylli-Limar
Butik Mili
RELATED ARTICLES

Most Popular

Recent Comments