Wednesday, April 24, 2024
Nabizi KUPA REKLAMONI KETU
trim2 REKLAMO KETU!
trim2
Nati-Trans4
REKLAMONI KETU!
REKLAMONI KETU!
HomeShëndetësiAsnjëherë mos u blini fëmijëve këto sandale, ja pse

Asnjëherë mos u blini fëmijëve këto sandale, ja pse

Një hulumtim i fundit shkencor në Gjermani ka zbuluar sandalet e bëra nga materiale plastike mund të jenë shkaktari i disa llojeve të kancerit.
Arsyeja për këtë është se materialet e plastikës përmbajnë përbërës kancerogjen.

Ata për këtë hulumtim i kanë testuar dhjetë sandale të bëra nga materiale të plastikës dhe kanë zbuluar se sandalet përmbajnë 60 për qind PAH (hidrokarbone aromatike policiklike. Prandaj, sandalet paraqesin rrezik ndaj shëndetit të njeriut për shkak të substancave kancerogjene që i kanë,shkruan Telegrafi.

Hulumtimi gjithashtu ka zbuluar se sandalet origjinale të njohura si Crocs, nuk përmbajnë PAH. Sidoqoftë, ato përmbajnë disa përbërës të cilët shkaktojnë alergji të ndryshme.

Ylli-Limar Butik Mili
REKLAMONI KETU!
Ylli-Limar
Butik Mili
RELATED ARTICLES

Most Popular

Recent Comments