Wednesday, April 24, 2024
Nabizi KUPA REKLAMONI KETU
trim2 REKLAMO KETU!
trim2
Nati-Trans4
REKLAMONI KETU!
REKLAMONI KETU!
HomeMaqedoniJa gazetari shqiptar që guxoi të thotë të vërtetën rrënqethese për qytetin...

Ja gazetari shqiptar që guxoi të thotë të vërtetën rrënqethese për qytetin e Ohrit

Nje dokumentar per qytetin e Ohrit i realizuar nga gazetari i njohur Marin Mema tregoi se si humben shqiptaret, dikur 80 perqind e sot vetem 6 perqind. Ne dokumentar tregohet se kujt i perkasin objektet e kultit dhe se ato nuk kane fare lidhje me sllavet por qe ato kane lidhje direkte me shqiptaret. Edhe kalane e Ohrit e ndertuan iliret. Dokumentari tregoi se si nje pjese shqiptaresh Ortodokse deklarohen si maqedon ndersa nje pjese e Myslimaneve si Turq. Qyteti i Ohrit i ka rrenjet Ilire por qe sot po i deformohet historia.Guximi i gazetarit Marin Mema nepermjet ketij dokumentari pasqyroi gjendjen e mjerueshme te shqiptareve,tregoi se si historia e ketij qyteti ka deshmi rrenqethese, se si u dogjen shume shtepi dhe si u zhduken shume objekte qe lidheshin me historine e shqiptareve.Sot ne Oher eshte me lehte te jesh maqedonas,turk, se sa nje shqiptar,sepse shqiptaret diskrimohen ne ket qytet,nga qe numri i te punesuarve eshte shume i vogel.(Struga Ekspres)

Ylli-Limar Butik Mili
REKLAMONI KETU!
Ylli-Limar
Butik Mili
RELATED ARTICLES

Most Popular

Recent Comments