Saturday, May 25, 2024
Nabizi KUPA REKLAMONI KETU
trim2 REKLAMO KETU!
trim2
Nati-Trans4
REKLAMONI KETU!
REKLAMONI KETU!
HomeMaqedoniANKETA e MKD/ Ja kush i fiton zgjedhjet e ardhshme dhe cili...

ANKETA e MKD/ Ja kush i fiton zgjedhjet e ardhshme dhe cili është lideri më i preferuar në Maqedoni (FOTO)?!

VMRO-DPMNE ka një avantazh të qëndrueshëm ndaj partive të tjera politike, sipas një sondazhi MKD.MK të kryer nga 1.200 të anketuar nga “Market Vision” , përcjell INA.

Në pyetjen se cila parti do të fitoj në zgjedhjet e ardhshme:

21.8 % janë për VMRO-DPMNE
12.4 % për SDSM,
8.2 % për BDI,
4.5 % për “E Majta”
3.7 % për Aleancën për Shqiptarët
2.3% për Lëvizjen BESA
0.7 për Alternativën
40 % u përgjigjën “Unë nuk e di”, “Unë nuk dua të zbuloj” ose “Unë do të anuloj gjethen”.

Në pyetjen se tek cili politikan keni besimin më të lartë:

 

Më shumë se gjysma e qytetarëve nuk kanë besim në asnjë udhëheqës të partive politike në skenën politike maqedonase.

Sondazhi u krye nga 6 deri në 16 shkurt duke përdorur një metodë CATI – një telefon i siguruar nga kompjuteri,  me një mostër prej 1,067 të anketuarve (gabim statistikor: 3%; interval i besimit: 95%).  Mostra është përfaqësuese në nivel të  Maqedonisë sipas rajoneve, moshës, gjinisë, përkatësisë etnike  në bazë të të dhënave për popullsinë rezidente të regjistrimit të vitit 2021. (INA)

Ylli-Limar Butik Mili
REKLAMONI KETU!
Ylli-Limar
Butik Mili
RELATED ARTICLES

Most Popular

Recent Comments