Sunday, April 21, 2024
Nabizi KUPA REKLAMONI KETU
trim2 REKLAMO KETU!
trim2
Nati-Trans4
REKLAMONI KETU!
REKLAMONI KETU!
HomeMaqedoniAmpeva: Për të kaluar muajin në RMV nevojiten është 72.300 denarë

Ampeva: Për të kaluar muajin në RMV nevojiten është 72.300 denarë

Një rrogë jetese, jo një pagë minimale, që të ketë drejtësi sociale dhe fonde të mjaftueshme për jetesën e punëtorëve dhe familjeve të tyre. Për të ushqyer një familje katër anëtarëshe, për dallim nga shporta sindikale e cila për momentin arrinte 60.000 denarë, llogaritjet tona janë se kjo shumë nuk mjafton dhe për të kaluar muajin nevojiten minimum 72.300 denarë, thotë “Glasen textilec”.

Kristina Ampeva nga “Glasen Textilec” deklaroi sot se përveç parametrave standarde të shëndetësisë, kulturës, arsimit dhe komunaleve, në pagën për një jetë normale përfshihen edhe shpenzimet që një familje prej katër anëtarësh do të ketë për të përballuar një pushim njëjavor. një herë në vit.

“Ne themi që paga të përfshijë shpenzime të paparashikuara. E thënë më thjeshtë, nëse prishet lavastovilja apo lavatriçe, mos merrni kredi si ne tani, por keni një kursim adekuat nga paga, dhe kjo është diku rreth 10 për qind”, tha Ampeva.

Ajo theksoi se nga kjo përllogaritje rezulton se paga minimale mbulon vetëm 29 për qind të kostos së jetesës. Nga ana tjetër, paga mesatare nuk pasqyron gjendjen reale, sepse është një seksion i të ardhurave më të larta dhe më të ulëta.

“Nuk kemi një institucion që të thotë se duhet të respektohen disa rregullore evropiane, duhet të kujdesemi pak më shumë për popullsinë dhe standardin e tyre, për të parë sa janë të ardhurat në një familje dhe si t’i mbajmë ato. Pra, nëse rrogat tona janë të ulëta, le të shohim se si ta përmirësojmë atë. Dhe për këtë arsye tani kemi jashtëzakonisht të pasur dhe jashtëzakonisht të varfër, kemi edhe njerëz që mbijetojnë me 100 denarë, e ka edhe me 50 denarë në ditë”, thotë Ampeva.

Ajo thekson se më të afërt me pagën e jetesës janë Turqia dhe Polonia dhe pas nesh janë Bullgaria dhe Shqipëria, ku paga minimale mezi mbulon 20 për qind të shpenzimeve mujore.

Ylli-Limar Butik Mili
REKLAMONI KETU!
Ylli-Limar
Butik Mili
RELATED ARTICLES

Most Popular

Recent Comments