Wednesday, May 29, 2024
Nabizi KUPA REKLAMONI KETU
trim2 REKLAMO KETU!
trim2
Nati-Trans4
REKLAMONI KETU!
REKLAMONI KETU!
HomeMaqedoniAmbasadorja amerikane e thotë sërish: Korrupsioni po pengon përparimin e Maqedonisë së...

Ambasadorja amerikane e thotë sërish: Korrupsioni po pengon përparimin e Maqedonisë së Veriut

Ambasadorja amerikane në RMV, Angela Aggeler, ka mbajtur fjalim me rastin e 20 vjetorit të themelimit të Komisionit Shtetëror për Parandalimin e Korrupsionit.

Ambasadorja ka thënë se Maqedonia e Veriut është tregim i suksesshëm, por se korrupsioni vazhdon ta ndalojë zhvillimin ekonomik, social dhe arsimor.

“Në 20 vitet e fundit, Komisioni Shtetëror për Parandalimin e Korrupsionit është rritur në autonomi, dukshmëri, burime dhe efektivitet në luftën kundër korrupsionit. Komisioni ka një zë të rëndësishëm të pavarur për të luftuar plagën që është korrupsioni sistemik. Nëpërmjet punës së tij, ai mund të jetë i dobishëm në ndryshimin e sjelljeve, pritshmërive, dhe numrin e këtij kanceri mbi njerëzit, shoqërinë, ekonominë e këtij vendi”.

“Maqedonia e Veriut është një histori suksesi. Që nga pavarësia juaj 31 vjet më parë, ju jeni anëtarësuar në NATO; ju jeni në rrugën tuaj drejt Bashkimit Evropian; dhe ju keni ndërtuar një shoqëri të qëndrueshme, multietnike në Ballkanin Perëndimor. Megjithatë, edhe sot, korrupsioni po pengon përparimin e Maqedonisë së Veriut dhe po kërcënon pasurinë e saj më të madhe natyrore – rininë e këtij vendi”.

“Një sondazh i fundit tregoi se korrupsioni është arsyeja kryesore që të rinjtë duan të largohen nga Maqedonia e Veriut – një mesazh që e kam dëgjuar në bisedat që kam pasur që kur u ktheva këtu 9 ditë më parë. Të rinjtë këtu kanë nevojë dhe meritojnë një vend ku suksesi bazohet në talentin dhe punën e palodhur, jo në politikë apo në atë që njihni”, tha ambasadorja.

Ajo shtoi se ndryshimi i kësaj trajektoreje do të kërkojë një ndryshim në kulturë, askund më kritik apo më i dukshëm sesa një ndryshim në kulturën politike dhe vullnetin politik.

“Ata duhet të mbrojnë një sistem që është transparent nga fillimi në fund dhe që ndërton një mjedis afatgjatë të qeverisjes së mirë që do të vazhdojë pavarësisht se kush është në pushtet”, tha ambasadorja.

Ndryshe, ditë më parë ajo njoftoi se në RMV do të arrijë një ekip amerikan, i cili do të luftojë dhe ndëshkojë korrupsionin në vend.

Ylli-Limar Butik Mili
REKLAMONI KETU!
Ylli-Limar
Butik Mili
RELATED ARTICLES

Most Popular

Recent Comments